Землетрус
в Індонезії
26 грудня 2004 року о 8-59 за місцевим часом поблизу індонезійського острова Суматра стався землетрус силою 9,3 за шкалою Ріхтера, який привів до загибелі понад 240 тисяч людей на величезній території, що охоплювала відстань до 7 тисяч кілометрів від епіцентру вибуху.
30150
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Епіцентр землетрусу знаходився за 160 кілометрів від північно-західного узбережжя острова Суматра на глибині 30 кілометрів нижче середнього рівня моря. Його причиною став зсув Індійської та Бірманської тектонічних плит на довжині 1200 кілометрів по лінії тектонічного розлому. За оцінками вчених Бірманська плита піднялась на 10 метрів над Індійською плитою, що привело до утворення ударних хвиль, які рухались зі швидкістю до 800 км/год і формували цунамі висотою до метра у відкритому океані. При цьому була вивільнена енергія, що дорівнює енергії, яку споживає людство за два роки.

Поблизу узбережь висота цунамі становила до 38 метрів і обрушувалась на берег зі швидкістю до 36 км/год. В деяких районах хвилі пройшли по суші на глибину до 4 кілометрів. Через 15 хвилин після першого поштовху хвиля досягла і змела північний край острова Суматра, через півтори години вона досягла Таїланду, через дві — Індії та Шрі-Ланки, за 8 — перетнула весь Індійський океан (в районі Сомалі).

Вперше в історії спостереження хвиль, цунамі обігнув весь Світовий океан — навіть на Тихоокеанському узбережжі Мексики висота хвилі склала 2,5 метра. GPS і супутникові спостереження зафіксували, що невеликі острови на південний захід від Суматри зсунулись на 20 метрів, а північний кінець Суматри — на 36 метрів. За своєю силою цей землетрус входить до трійки найпотужніших за всю історію людства, а по своїй тривалості (8 — 10 хвилин) є найдовшим за весь період реєстрації землетрусів сейсмографічним обладнанням.

27 грудня 2004 в акваторії Бенгальської затоки поблизу узбережжя Андаманських і Нікобарських островів (Індія) була зафіксована нова серія підземних поштовхів силою близько шести балів за шкалою Ріхтера. Крім цього, у першій половині дня цунамі, що супроводжувалося шквальним вітром, досягло східного узбережжя Африки, завдавши руйнування на протязі від Африканського рогу до Танзанії. Особливо потужного удару зазнало східне узбережжя Сейшельських островів, де висота хвиль сягала 2,5-3 метрів.

Загальна кількість жертв в постраждалих від від землетрусу, цунамі і повеней невідома із-за хаосу в районах стихійного лиха, однак, за різними даними, ця цифра становить до 280 тисяч чоловік загиблих і більше півмільйона поранених. Найбільші руйнування цунамі принесло населеним пунктам, розташованим на узбережжі Індії, Індонезії (переважно в провінції Ачех), Шрі-Ланки і Таїланду. Менш серйозними виявилися руйнування на східному узбережжі Африки, де загинуло більше двохсот чоловік. Економіці постраждалих країн завдано шкоди в 10,7 млрд доларів.

Світова спільнота виділила понад 11 мільярдів доларів для ліквідації наслідків цунамі в країнах басейну Індійського океану. Найбільший внесок зробили уряди Японії (500 млн доларів), США (350 млн) та Світовий банк (250 млн).

Друк 9
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 26 грудня

Повстання декабристів у Санкт-Петербурзі

1825
#ЦейДень

Все про 26 грудня

Події, факти, персоналії

Декларація Директорії Української Народної Республіки

1918

Микола Підгорний — перший секретар ЦК КПУ

1957

«Третій» тур президентських виборів в Україні

2004