Сімон Болівар — президент Колумбії
17 грудня 1819 року у Санта-Фе де Богота конгрес із 26 делегатів, які представляли Венесуелу та Нову Гранаду, обрав Сімона Болівара президентом об'єднаної країни, яка отримала назву Колумбія. Вона стала першою спробою створити єдину латиноамериканську державу, проте Болівар не знайшов підтримки цієї ідеї і в 1831 після його відставки Колумбія розпалась на Венесуелу, Еквадор і Республіку Нова Гранада.На обкладинці: Рита Матильда де ла Пенуела «Болівар — дипломат», 1860 рік
14772
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після проголошення незалежності Венесуели від Іспанії в 1811 році 26-річний Сімон Болівар став членом делегації, відправленої до Великої Британії у пошуках політичної і фінансової підтримки. Місія виявилася безрезультатною і через два роки республіканська влада у Венесуелі була повалена. Болівар приєднався до армії Нової Гранади, з якою протягом червня-серпня 1813 року здобув ряд перемог і в серпні зайняв Каракас. Муніципалітет міста проголосив його Визволителем Венесуели й наділив диктаторськими повноваженнями. Але Друга Венесуельська республіка протрималась недового — через рік Іспанія відновила тут своє панування.

Болівар емігрував на Ямайку, в 1816 році знову висадився у Венесуелі і за два роки із армією добровольців захопив її східну частину. У травні 1819-го із загоном у 3400 чоловік він перейшов Анди, вступив у Нову Гранаду і 7 серпня 1819 року розбив іспанську армію у битві біля Бояка. Захопивши Боготу, Болівар змістив віце-короля Нової Іспанії і оголосив про звільнення Нової Гранади.

17 грудня 1819 року конгрес у місті Агностура, який з лютого працював над законодавством нової держави, оголосив Сімона Болівара президентом Колумбії. Він продовжив наступ на іспанські володіння — 24 червня 1821 року після перемоги у битві біля Карабобо повністю звільнив Венусуелу, а 16 червня 1822-го зайняв Кіто. Під владою Колумбії опинилась територія, яка включала сучасні власне Колумбію, Панаму, Венесуелу, Еквадор, північ Перу і пінічний схід Бразилії. У лютому 1824 року парламент Перу проголосив Болівара диктатором, передавши йому всі адміністративні і воєнні повноваження, а в серпні 1825 року — пожиттєвим президентом Болівії (Верхнього Перу).

22 червня 1826 року Сімон Болівар скликав у Панамі конгрес представників всіх звільнених південноамериканських держав, де виклав ідею створення Південних Сполучених Штатів, куди крім Колумбіїї і Болівії мали увійти також Перу і Чилі. Проте ідея не знайшла підтримки, а Болівар був звинувачений у бонапартизмі і бажанні створити власну імперію. Болівія позбавила його титулу пожиттєвого президента, а ще через три роки зі складу Колумбії вийшла Венесуела. Розуміючи, що він втрачає владу і його ідея не буде втілена, на початку 1830 року Сімон Болівар пішов у відставку і 17 грудня того ж року у віці 47 років помер від туберкульозу.

У 1831 році федерація остаточно розпалась і в 1863-у Нова Гранада змінила свою назву на Колумбія; ще через сорок років з її складу вийшла Панама, прийнявши це рішення в обмін на передачу їй прав на будівництво і експлуатацію Панамського каналу.

У 2008 році президент Венесуели Уго Чавез створив спеціальну комісію, яка мала розслідувати обставини смерті Сімона Болівара, і котра прийшла до висновку, що підозри в його отруєнні безпідставні. Останки Болівара були урочисто перепоховані у 2010-у разом із символічними останками його коханої жінки Мануели Саєнс, яка з 1822 року була його соратницею і в 1828 році врятувала йому життя.

Друк 1
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 4 червня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 17 грудня

Османське завоювання князівства Феодоро

1475
#ЦейДень

Все про 17 грудня

Події, факти, персоналії

Дем'ян Многогрішний — гетьман Лівобережжя

1668

Перший у світі політ на літаку

1903

Всеукраїнський з'їзд рад

1917