Підкорення
Південного полюсу
Подорожі і відкриттяВолодимир Лук'янюк
14 грудня 1911 року 39-річний норвезький полярний дослідник Руальд Амундсен з чотирма членами своєї експедиції першим досягнув Південного полюсу Землі. Він на 35 днів випередив свого конкурента англійця Роберта Скотта, якому залишив на полюсі палатку і лист.На обкладинці: Руальд Амундсен, 1920-і роки
50508
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У 1905 році 33-річний норвезький моряк Руальд Амундсен здійснив мрію свого дитинства коли на яхті першим у світі обігнув Північну Америку Північно-Західним шляхом, після чого почав готуватись до підкорення Північного полюсу. Заручившись підтримкою Фрітьофа Нансена, який у 1893 — 96 роках здійснив 1041-денний дрейф від Таймиру до Землі Франца-Йосифа, але так і не досяг північної точки Землі, Амундсен позичив у нього легендарний корабель «Фрам», проте невдовзі відмовився від задуманого, коли у 1909 році стало відомо про підкорення Північного полюсу американцем Робертом Пірі.

у 1909 році Амундсен отримав фінансову підтримку від норвезького уряду та приватних спонсорів, за гроші яких переобладнав «Фрам», придбав їздових собак, 14 комплектів ескімоського хутряного одягу і 7 червня 1910 року відплив з Крістіанії (нині — Осло). 15 січня 1911 року «Фрам» досягнув узбережжя Китової бухти в Антарктиді, де Амундсен влаштував базу для подальшої експедиції, з якої кількома етапами заклав три проміжні склади із запасами провіанту та пального.

Перша спроба вирушити до Південного полюсу була здійснена 8 вересня 1911 року, проте завершилась невдало — через надзвичайний холод, який досягав -60°С, Амундсену довелось повернутись на базу і очікувати покращення погоди.

Наступну спробу було здійснено 20 жовтня 1911 року, коли температура зросла до -30°С, — в похід на 4 нартах відправилось п'ять чоловік, які 9 листопада досягли 83° південної широти й заклали ще один склад для зворотнього шляху. Досягнувши Полярного плато, в центрі якого знаходиться Південний полюс, довелось забити частину собак і у фінальний етап 550-кілометрової подорожі експедиція відправилась 18 листопада.

Долаючи в день по 15-30 кілометрів, 6 грудня полярники піднялись на висоту 3260 метрів над рівнем моря, де почались проблеми через кисневе голодання та штормові вітри. Однак, завдяки відносно теплій погоді, яка трималась на рівні -20°С, Руальд Амундсен, Хельмер Хансен, Сверре Хассель, Оскар Вістінг та Олаф Бьоланд першими в світі досягли Південного полюсу Землі 14 грудня 1911 року .
Руальд Амундсен, Хельмер Хансен, Сверре Хассель, Оскар Вістінг на Південному полюсі, 16 грудня 1912 року © Олаф Бьоланд
Руальд Амундсен, Хельмер Хансен, Сверре Хассель, Оскар Вістінг на Південному полюсі, 16 грудня 1912 року © Олаф Бьоланд

Назвавши навколишню рівнину на честь новезького короля Хокона VII та викуривши сигару на честь успіху, Амундсен провів вимірювання свого місцеположення, щоб уникнути звинувачень у фальсифікації. Встановивши, що похибка вимірювання становить порядка 20 кілометрів, полярники здійснили перехід до теоретиної точки Південного полюса, якого досягли 17 грудня 1911 року і провели ще одні заміри, які на цей раз показали похибку у 2,5 кілометри.

Щоб застрахувати своє досягнення, Амундсен з трьох напрямків оточив полюс прапорами, а в центрі розмістив палатку, в якій залишив вимпел «Фрама» і лист британцю Роберту Скотту, експедиція котрого саме в цей час здійснювала свою шосту спробу підкорити Південний полюс.

Повернення на базу зайняло більше місяця, якої п'ятеро норвежців на 11-х собаках доягли 26 січня 1912 року. Не знаючи про свою першість і долю Скотта, експедиція якого досягла полюсу 17 січня і 29 березня загинула на зворотньому шляху, 30 січня Амудсен відплив з Антарктиди і 7 березня «Фрам» пришвартувався у порту Гобарт на Тасманії, де Амудсен інкогніто зійшов на берег і відправив брату, Нансену і норвезькому королю три заздалегідь складені телеграми про свій успіх.

В липні 1912 року Руальд Амундсен повернувся до Норвегії, де на його честь відбувся обід в королівському палаці, після якого він розпочав турне країнами Європи та Америки і написання книги.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 17
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 13 серпня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 14 грудня

Король Польщі Стефан Баторій

1575
#ЦейДень

Все про 14 грудня

Події, факти, персоналії

Зречення гетьмана Павла Скоропадського

1918

Боротьба з «петлюрівською українізацією»

1932

Грошова реформа і скасування карткової системи в СРСР

1947