У 1641 році генерал-губернатор Голландськой Індії Ван Дімен організував експедицію для пошуку новго шляху від острова Ява до Європи, а також дослідження чи є Австралія та Нова Гвінея частинами гіпотетичного материка Зейдландт. Її керівником був призначений 41-річний Абель Тасман, у підпорядкування якому було надано два кораблі — бойовий «Гемскерк» і вантажний «Зехайн».
5 грудня експедиція продовживжила рух на схід і опівдні 13 грудня 1642 року досягла нової землі — мису (нині — мис Фервелл) на північно-західному краю Південного острова сучасної Нової Зеландії. Обігнувши його, Тасман увійшов у протоку, що розділяє Південний і Північний острови (сучасна протока Кука), де 18 грудня зупинився. Під час спроби висадитись на узбережжя туземці напали на одну із шлюпок і вбили чотирьох матросів. Так і не знайшовши виходу з протоки, Тасман змінив курс на Північ вздовж узбережжя і 4 січня 1643 року досягнув північно-західного краю Нової Зеландії.
Погана погода завадила експедиції Тасмана обігнути відкриті землі вздовж північного узбережжя, і вона вирушила на Північний Схід. 19 січня було відкрито архіпелаг Тонга, 6 лютого — острови Фіджі. 14 червня 1643 року Тасман повернувся в Батавію. Наступного року його нова експедиція дослідила північно-східне узбережжя Австралії, картографічні обриси якого набули сучасного вигляду; реальні ж контури Нової Зеландії були встановлені лише в 1770 році.
Результати експедицій Тасмана розчарували власників голландської Ост-Індії — відкриті ним території виявились пустельним, безлюдними, не було знайдено покладів золота і запасів східних прянощів, а також нових навігаційних шляхів. Незважаючи на те, що Абелю Тасману було присвоєно звання командора, в 1647 році він був відправлений як представник короля в Сіам (нині — Таїланд), брав участь у ряді дрібних експедицій, війні проти Іспанії. Розчарований, через чотири роки він залишив службу, заянявся торгівлею в Батавії, де й помер 10 жовтня 1659 року.
Інтенсивна колонізація Нової Зеландії почалась у першій чверті XIX століття, коли тут почали селитись місіонери, шукачі пригод та торгівці, і в 1840 році на підставі договору, укладеному із вождями та старійшинами племен маорі, вона була була проголошена британським володінням.
Коментарі
Дивіться також
• Завершення експедиції Магеллана, 1522
• Кругосвітня подорож Френсіса Дрейка, 1580
• Відкриття Австралії, 1606
• Відкриття острова Пасхи, 1722
• Перша кругосвітня подорож Джеймса Кука, 1768
• Нова Зеландія — британська колонія, 1840