Комп'ютерна миша Дугласа Енгельбарта
Наука, освіта і технікаВолодимир Лук'янюк
9 грудня 1968 року на комп'ютерній конференції Інституту інженерів з електротехніки та електроніки в Сан-Франциско Дуглас Енгельбарт вперше продемонстрував роботу комп'ютерної миші, яка в режимі реального часу керувала курсором на екрані монітора. По справжньому популярною вона стала через 20 років, коли з'явилось програмне забезпечення для використання миші в прикладних програмах, а її собівартість стала доступною для масового споживача.На обкладинці: Дуглас Енгельбарт (1925-2013) зі своїм першим прототипом комп'ютерної мишки. Сан-Франциско, 2004 рік © Zuma/Rex
39594
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Трекбол, кулька як засіб управління шляхом її обертання пальцем, була винайдена в 1946 році британським інженером Ральфом Бенжаміном під час роботи над радіолокаційною системою контролю вогнем Королівського воєнно-морського флоту. Він був запатентований наступного року в якості пристрою для управління курсором на екрані радара і тривалий час залишався засекреченим винаходом. Аналогічні пристрої в 1952 році створив британець Кеньон Тейлор для цифрової автоматичної системи управління військами ВМФ Канади і в 1965-у німець Райнер Маллербрайн як засіб вводу графічних даних для комп'ютерів компанії Telefunken.

Саме Маллербрайну належить ідея використання трекбола у вигляді окремого виносного пристрою, проте Telefunken не вважала його винахід вартим патенту, незважаючи на те, що з 1968 року «Rollkugel» продавались як додатковий пристрій для комп'ютерної системи SIG 100-86.

Незалежно від нього у 1964 році прототип сучасної миші був створений у Стенфордському дослідницькому інституті інженером Біллом Інглішем під керівництвом Дугласа Енгельбарта. Він представляв собою дерев'яний контейнер з кнопкою і двома перпендикулярними коліщатами, які виступали за межі корпуса. Через прикріплений до нього шнур вони жартома назвали свій пристрій «мишкою».

Наступного року проект Інгліша і Енгельбарта отримав фінансову підтримку NASA як кращий пристрій для вибору заданої точки на екрані монітора. Це дало можливість удосконалити пристрій конструктивно, для нього аспірант Джеф Руліфсон розробив спеціальне програмне забезпечення і в 1967 році на «пристрій-вказівник положення для систем відображення» було подано заявку на патент.

9 грудня 1968 року на комп'ютерній конференції Інституту інженерів з електротехніки та електроніки в Сан-Франциско Дуглас Енгельбарт продемонстрував експериментальні розробки своєї лабораторії, серед яких поряд із віконним інтерфейсом, електронною поштою, текстовим редактором з гіпертекстовими посиланнями, динамічними файловими бібліотеками та відеоконференцією була показана акордова клавіатура і комп'ютерна миша, яка використовувалась для управління презентацією, редагування тексту і демонстрації можливостей комп'ютера майбутнього.

У 1970 році Енгельбарт отримав патент на свій винахід, який, проте, не приніс йому жодних доходів через те, що термін дії патенту сплив раніше, ніж миша стала широко використовуватися в персональних комп'ютерах.

В якості стандартного пристрою мишаа вперше з'явилась в масовому комп'ютері «Alto» компанії Xerox, що надійшов у продаж 1 березня 1973 року. В ньому було реалізовано багато новаторських ідей, які на десятиліття випередили свій час, проте через свою високу вартість «Alto» не набув великого поширення.

Хоча у подальшому мишка і комплектувалась до деяких інших комп'ютерних систем, тривалий час була достатньо дорогою й стала популярною лише у 1983 році, коли компанія Microsoft написала програмне забезпечення для її використання в текстовому редакторі під MS-DOS, а компанія Apple випустила комп'ютер «Lisa» із однокнопковою мишкою, в якій замість коліщат використовалась стальна кулька.

У середині 1970-х Дуглас Енгельбарт відійшов від роботи в сфері обчислювальної техніки, в основному через несприйняття ідеї поширення персональних комп'ютерів, захопився різноманітніми тренінгами особистісного росту, котрі мали б підвищити колективний IQ суспільства, та ідеями удосконалення колективного розуму як засобу прийняття суспільно важливих рішень. 10 квітня 1997 року за свої винаходи в галузі комп'ютерних технологій він отримав премію Масачусетського технологічного інституту, а 1 грудня 2000 року — Медаль уряду США за досягнення у галузі технологій та інновацій.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 4 грудня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 9 грудня

Незалежність Нижнього Перу

1824
#ЦейДень

Все про 9 грудня

Події, факти, персоналії

Друга Іспанська Республіка

1931

Перша палестинська інтіфада

1987