Гоміньдан (Китайська Національна Народна партія) був заснований в 1912 році в Пекіні доктором Сунь Ятсеном, прихильником китайської націоналістичної ідеї, усунутим від влади невдовзі після перемоги Синхайської революції, в ході якої було повалене правління династії Цінь. У липні 1913 року члени Гоміньдану під проводом Сунь Ятсена влаштували Другу революцію, погано сплановане збройне повстання, яке досить швидко було придушене. В листопаді партія Гоміньдан була оголошена поза законом, і багато її членів змушені були шукати політичний притулок в Японії.
Восени 1931 року Японія окупувала Маньчжурію, де проголосила маріонеткову державу на чолі з останнім імператором цинської династії. Після ряду локальних збройних конфліктів, в 1937 році протистояння між Японією і Китаєм переросло у повномасштабну війну, від розгрому в якій Чан Кайши врятував вступ СРСР у війну проти Японії і атомне бомбардування японських міст в 1945 році. Радянські війська знаходились в Маньчжурії до 1946 року і за цей час допомогли китайським комуністам сформувати боєздатну добре озброєну армію, яка листопаді 1948 року на чолі з Мао Цзедуном і при військовій і матеріальній допомозі СРСР відкрито виступили проти Чан Кайши.
За короткий час комуністам вдалось розбити війська Гоміньдану, і 24 квітня 1949 року їх армія, яка на цей момент налічували 4 мільйони чоловік, зайняла столицю Китаю — місто Нанкін, а до кінця літа — Гуанчжоу, останній форпост Гоміньдану. 1 жовтня 1949 року в Пекіні на площі Тяньаньмень Мао Цзедун проголосив створення Китайської Народної Республіки, яку наступного ж дня визнав СРСР. Зазнаючи постійних і нищівних поразок від комуністичних сил, 8 грудня 1949 року керівництво партії Гоміньдан перебазувалось на острів Формоза (нині — Тайвань), який лише по закінченні Другої Світової війни перейшов від Японії до Китаю.
Загалом на Формозу перебралось близько двох мільйонів чоловік, в тому числі уряд і парламент, котрий представляв депутатів усіх провінцій. Це поклало початок існуванню двох китайських держав: Китайська Республіка на Тайвані зі столицею в місті Тайбей вважається спадкоємцем республіки, проголошеної 10 жовтня 1911 року, стала країною-засновником ООН і одним з п'яти постійних членів Ради Безпеки ООН. Лише у 1971 році вона під тиском США була змушена поступитися місцем в ООН Китайській Народній Республіці.
Воєнне положення, введене в 1949 році, було відмінене через 38 років і стало найтривалішим в історії. Весь цей час країна існувала при фактичній однопартійній системі, безкомпромісному переслідуванні комуністів і незмінному президентстві спочатку Чан Кайши, а потім — його сина Цзян Цзинго. Лише у 1989 році, по смерті Цзян Цзинго в країні були вперше проведені демократичні вибори до парламенту, на яких перемогу здобув Гоміньдан, а в 1996-у були проведені прямі вибори президента, на яких перемогу також здобув представник Гоміньдану.
Коментарі
Дивіться також
• Синьхайська революція, 1911
• Партійна чистка Гоміньдану, 1927
• Незалежність Маньчжурії, 1932
• Великий похід Мао Цзедуна, 1934
• Китайська Народна Республіка, 1949