П'ятий «Золотий м'яч» Кріштіану Роналду
7 грудня 2017 року форвард мадридського «Реала» португалець Кріштіану Роналду вп'яте визнаний кращим футболістом світу за версією тижневика «France Football», зрівнявшись за кількістю «Золотих м'ячів» зі своїм заочним візаві останнього десятиліття аргентицем Ліонелем Мессі. Цього ж року він став кращим футболістом світу і за версією ФІФА.На обкладинці: Кріштіану Роналду під час церемонії вручення «Золотого м'яча» на Ейфелевій вежі, Париж, 7 грудня 2017 року © Franck Faugere/ATF
10826
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У грудні 1954 року редактор спортивного видання «L'Equipe» Габріель Ано, у минулому — футболіст та тренер і один з ініціаторів створенння у 1932 році французької професійної футбольної «Ліги», виступив з пропозицією проведення клубного чемпіонату Європи. Ідея була підтримана головним редактором Жаком Ферраном і, не без спротиву, щойно створеною Спілкою європейських футбольних асоціацій (УЄФА), під егідою якої 4 вересня 1955 року матчем у Лісабоні місцевого «Спортинга» з белградським «Партизаном» стартував перший Кубок європейських чемпіонів за участі кращих команд 16 країн. Його пеможцем став мадридський «Реал», який 13 червня 1956 року у фіналі в Парижі з рахунком 4-3 переграв французький «Реймс».

Завдяки успіху турніру вже до другого Кубка європейських чемпіонів, який стартував через два місяці, приєднались команди зі ще шести країн, у тому числі і «Манчестер Юнайтед», який проігнорував заборону англійської Футбольної асоціації. Така популярність клубного футболу підштовхнула Габріеля Ано і Жака Феррана запровадити спеціальний приз на відзнаку кращого гравця, що виступає у європейських футбольних чемпіонатах, визначати якого мала група журналістів (по одному від 16 країн) під егідою спеціалізованого щотижневика «France Football», де Ферран був директором. Приз — невеликий вкритий золотом м'яч — виготовив французький ювелірний дім «Mellerio dits Meller», заснований ще 1613 року під патронажем королеви Марії Медічі.

Всупереч очікуванням багатьох, першим лауреатом «Золотого м'яча» 18 грудня 1956 року став 41-річний нападаючий Стенлі Метьюз з «Блекпула», який вражаюче виступив за збірну Англії, випередивши кращих граців першого Кубка європейських чемпіонів Альфредо Ді Стефано з «Реала» і Раймона Копа з «Реймса».

У подальшому регламент «Золотого м'яча» зазнав невеликих змін: з 1995 року він став присуджуватись футболісту будь-якої країни, що виступає у чемпіонатах Європи, а з 2007 року його лауреатом міг стати гравець будь-якої команди світу. На той час «Золотого м'яча» тричі отримували нідерландці Йоган Кройф і Марко ван Бастен та француз Мішель Платіні. Наступного року його вперше отримав 23-літній нападник «Манчестер Юнайтед» Кріштіану Роналду, відзначений і призом «Золотий бутс» як найкращий бомбардир найвищих дивізіонів національних футбольних чемпіонатів країн УЄФА.

У 2009 році «Золотий м'яч» був присуджений 22-літньому аргентинцю Ліонелю Мессі з іспанської «Барселони», який безпрецендно вигравав цей приз ще тричі підряд, двічі випереджаючи у фіналі Роналду. У заочному двобої між ними пройшло наступне десятиліття: Мессі вп'яте став лауреатом у 2015 році, а його візаві, на той час уже гравець мадридського «Реала», — чотири рази.

Урочиста церемонія з нагоди п'ятого тріумфу Кріштіану Роналду відбулась 7 грудня 2017 року на Ейфелевій вежі у Парижі. Йому компанія «Nike» присвятила лімітовану серію розфарбованих під золото кросівок «Quinto Triunfo».

Цього ж року Роналду усьоме підряд забив понад 50 голів за сезон й став кращим футболістом світу і за версією Міжнародної федерації футболу (ФІФА), яка визначає переможця шляхом голосування тренерів і капітанів збірних команд світу.

У 2018 році і Мессі і Роналду поступились хорвату Луці Модричу, задяки успіху якого за кількістю лауретів «Золотого м'яча» «Реал» зрівнявся з «Барселоною» — по 11, а іспанські клуби загалом з результатом 22 приза ще більше відірвались від італійських, які мають у своєму арсеналі 18 трофеїв щотижневика «France Football».

Друк 5
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 23 листопада 2019. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 7 грудня

Убивство Марка Тулія Цицерона

43 до н.е.
#ЦейДень

Все про 7 грудня

Події, факти, персоналії

Атака на Перл-Харбор

1941

Полонений Кадзуо Сакамакі

1941

Канцлер на колінах

1970

Спітакський землетрус

1988