Першим вдалим пристроєм для здійснення польотів був "орнітоптер" — літальний пристрій німецького архітектора Карла Фрідріха Меєрвайна, на котрому він у 1781 році зумів відірватись від землі. Але із-за особливості конструкції (птахоподібна машина з крилами, що приводились у рух за допомогою мускульної сили пілота) цей літальний апарат так і не зміг стати придатним для справжніх польотів.
Брати Жозеф і Етьєн Монгольф'є мали на півдні Франції в місті Відалон фабрику з виготовлення паперу, і бізнес приносив достатньо прибутків для фінансування їх різноманітних наукових захоплень. Перший успішний запуск кулі, котра отримала назву "монгольф'єр", брати здійснили в червні 1783 року в місті Анноне — на Ринковій площі міста вони запустили повітряну кулю без екіпажу. Монгольф'єр, діаметром 30 метрів, представляв собою льняний мішок, покритий шаром паперу і наповнений гарячим димом; він зміг піднятись на висоту близько 1800 метрів.
19 вересня 1783 року на запрошення Французької Академії наук у Версалі у присутності французького короля Людовика XVI і його дружини Марії Антуанетти брати Монгольф'є здійснили запуск повітряної кулі, в гондолі якої знаходились вівця, півень і качка. Куля приземлилась через вісім хвилин із-за охолодження диму, пролетівши 2 кілометри з місця старту.
Політ 21 листопада відбувся у присутності великої кількості глядачів — фізик Пілатр де Розьє, палкий прихильник експериментів Монгольф'є, і маркіз Франсуа д'Арланд піднялись у повітря на кулі діаметром 15,5 метрів та висотою 24 метри з території Булонського лісу і успішно приземлились на відстані 9 кілометрів від місця старту.
Французька Академія наук відзначила це досягнення братів Монгольф'є, котрі згодом написали серію книг з аеронавтики.
Коментарі
Дивіться також
• Перший пілотований політ через Ла-Манш, 1785
• Перший стрибок з парашутом, 1797
• Політ першого дирижабля, 1900
• Підйом у стратосферу, 1931
• Перший політ на кулі через Атлантику, 1978