Будапешт — нова столиця Угорщини
Людина і суспільствоВолодимир Лук'янюк
17 листопада 1873 року на спільному засіданні ради муніципалітетів Буди, Обуди і Пешта було проголошено утворення нового міста Буда-Пешт. Завдяки бурхливому будівництву і значній міграції населення до Першої світової війни стало одним із найбільших і найзаможніших міст Європи. На обкладинці: Вид на Пешт з Буди (справа — перший постійний Ланцюговий міст, відкритий у 1849 році), 1915 рік
22655
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

На початку першого тисячоліття нашої ери на місці колишньої кельтської фортеці на горі Геллерт був влаштований римський воєнний табір Аквінк, біля якого виникло військове містечко, котре з часом розрослось і після перетворення Паннонії у римську провінцію в 106 році воно стало її столицею. До кінця II століття в ньому проживало до 40 тисяч чоловік з числа римських громадян, а також вихідці з місцевих ілірійських племен. У наступні століття місто кілька разів руйнувалось варварами під час Великого переселення народів і у V віці було завойоване гуннами, за яких отримало назву Буда.

До кінця IX століття місто занепало і в 901 році було завойоване угорцями, котрі під натиском печенігів перейшли Карпати і зайняли землі в басейні Середнього Дунаю. Вождь мадярів Арпад зробив Буду своєю столицею, розмістивши свою резиденцію на острові Чепель, і місто проіснувало до 1242 року, коли було зруйновано монгольською армією Батия. Через п'ять років король Бела IV на Кріпосній горі збудував королівський замок-фортецю, навколо якого виникло велике поселення, котре також отримало назву Буда, а старе городище, населене в основному німецькими колоністами, стало окремим містом і завдяки численним печам для випалювання вапна з часом почало іменуватись Офен Буда (від німецького Ofen — піч) або Обудою, під якою згадується вже в 1290 році за короля Андраша III.

Одночасно відбудовувалось і зруйноване монголами місто Пешт (від слов'янського "піч"), яке було засноване булгарами в 970 році на протилежному, лівому, березі Дунаю на місці колишнього римського поселення, і було завойоване в ході Болгарсько-угорських війн. У 1361 році Буда стала столицею французьких королів Угорщини і бурхливо розвивалась до 1541 року, коли більшу частину країни завоювали османи і столицю було перенесено у місто Пожонь (нині — Братіслава у Словаччині), а Буда стала столицею угорського вілаєту і місцем резиденції турецького паші.

Після завоювання Угорщини в 1686 році військами Габсбургів Пешт став важливим торговим центром Австрії і васального Угорського королівства й до кінця XVII його населення виросло до 600 тисяч чоловік, що вп'ятеро перевищувало населення Буди і Обуди разом взятих. Спроба об'єднати всі три міста була здійснена в 1848 році, проте революція в Угорщині завадила цим планам, незважаючи на відкриття 20 листопада 1849 року першого капітального моста через Дунай, що з'єднав Буду і Пешт.

Лише в 1867 році, коли набула чинності австро-угорська угода про перетворення централізованої імперії Габсбургів у дуалістичну державу, питання про нову столицю Угорського королівства було знову розглянуто, і 17 листопада 1873 року на спільному засіданні ради муніципалітетів Буди, Обуди і Пешта було проголошено про утворення нового міста Буда-Пешт. Завдяки бурхливому будівництву (в основному в Пешті) і значній міграції населення із Задунав'я, Трансільванії і Хорватії до кінця століття угорське населення столиці стало домінуючим, витіснивши німецьке, і в 1910 році склало 84% жителів столиці, а найчисельнішою мешиною стали євреї.

У 1896 році у Будапешті було відкрите друге у світі електрифіковане метро і в Першу Світову війну за достатком і благополуччям місто конкурувало з Віднем та Парижем. Ситуація змінилась після поразки Австро-Угорщини — Будапешт пережив дві революції, піврічний комуністичний режим, два роки білого терору, відновлення монархії і, незважаючи на зближення з Третім рейхом і фашистською Італією та Другу Світову війну, до 1944 року залишався одним із найбезпечнішим міст, в тому числі і для євреїв.

Друк
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 16 листопада 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 17 листопада

Відкриття Суецького каналу

1869
#ЦейДень

Все про 17 листопада

Події, факти, персоналії

Сепаратний договір між УГА і армією Денікіна

1919

Оксамитова революція

1989