Незаконнонароджений син іспанського аристократа, Пісарро служив під керівництвом конкістадора Алонсо де Охеда під час його експедиції до Колумбії в 1510 році і входив до загону Васко Балбоа, коли той у 1513 році відкрив Тихий океан. Чутки про величезні багатства інків змусили його і Дієго де Алмагро організувати в 1524 році дві експедиції углиб Південної Америки, розвідати територію сучасного Еквадору і підтвердити існування імперії інків.
Таємно отримавши від імператора Карла V гарантії того, що саме він, а не Алмагро, стане власником більшості знайдених скарбів, Пісарро знову відплив до Південної Америки і в 1532 році висадився в Перу. Подолавши Анди, його загін із 168 чоловік 15 листопада досягнув міста Кахамарка в інкському королівстві Кіто, поблизу котрого був розташований 5-тисячний загін верховного правителя інків Атауальпи.
Вирішивши захопити його в полон, Піссаро домовився про зустріч з Атауальпою, на котру інка прибув 16 листопада 1532 року у супроводі 300 беззбройних індіанців. Пісарро ж розмістив своїх 62-х кавалеристів і 23-х піхотинців, що мали вогнепальну зброю, у засідці, а до Атауальпи направив монаха Вінсенте Вальверде, котрий зачитав документ про добровільне визнання інками влади іспанського короля. Після відмови вождя це зробити, іспанці із засідки дали залп, кавалеристи розігнали свиту, а сам Атауальпа був зв'язаний і захоплений в полон. Дізнавшись про ці події, 5-тисяч індіанський загін без бою залишив Кахамарку.
Атауальпа був поміщений під варту і в якості викупу за себе запропонував "кімнату золота", провівши рукою по стіні темниці, де утримувався, так високо, як міг дістати. Не зважаючи на отриманий до літа наступного року викуп, Пісарро наказав стратити Атауальпу, цинічно звинувативши його в ідолопоклонництві, багатожонстві та вбивстві попереднього вождя, свого брата Уаскари.
Восени 1533 року опір інків було подолано, і Пісарро практично повністю оволодів всією територією інків і став губернатором Перу.
Коментарі
Дивіться також
• Падіння Ацтекської імперії, 1521
• Викуп Атауальпи, 1533
• Убивство Франсиско Пісарро, 1541
• Імперія Інків (інфографіка)
• «Втрачене місто» Мачу-Пікчу, 1911