Франклін Рузвельт — 32-й президент США
8 листопада 1932 року губернатор штату Нью-Йорку демократ Франклін Делано Рузвельт отримав 57% голосів виборців і переміг діючого президента США республіканця Герберта Гувера. Як 32-й президент він оголосив новий економічно-політичний курс, завдяки якому країна вийшла з тривалої економічної кризи і стала активним учасником міжнародної політики. На обкладинці: Франклін Делано Рузвельт, 1932 рік
16559
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Франклін Делано Рузвельт народився у 1882 році в родині заможного землевласника й підприємця зі штату Нью-Йорк, нащадка давніх голландсько-французьких родів, чиї прізвища — ван Розенвелт і де ла Нуа — з часом трансформувалися на англійський манер. Отримавши домашню початкову освіту, Франклін завершив шкільне навчання в приватній школі, після якої поступив до Гарвардського університету. У 1904 році з дипломом бакалавра мистецтв він вступив до юридичної школи Колумбійського університету в Нью-Йорку, через рік одружився зі своєю далекою родичкою Елеонорою Рузвельт (племінницею діючого 26-го президента США Теодора Рузвельта) і в 1907 році почав працювати у місцевій юридичній фірмі.

У 1910 році 28-річний Франклін Рузвельт від Демократичної партії був обраний до сенату штату Нью-Йорк, а через два роки, після перемоги Вудро Вільсона на президентських виборах, став помічником морського міністра. Після невдалої спроби обратись сенатором до Конгресу США в 1914 році Рузвельт зазнав невдачі і як кандидат у віце-президенти на виборах 1920-го року. Наступного року він захворів на паралітичну форму поліомієліту, став інвалідом, втративши здатність вільно пересуватися.

Після нетривалого відходу від активної політики у 1928 році Рузвельт був обираний губернатором штату Нью-Йорк і на цьому посту в роки «Великої депресії» зумів досягти певних економічних успіхів в одному із найвпливовіших штатів США. Тривала економічна депресія знизила популярність президента-республіканця Герберта Гувера, який за чотири роки не звапровадив необхідних реформ, критика якого стала основою президентської кампанії Рузвельта, котрий обіцяв країні новий політичний та економічний курс, направлені на ліквідацію економічної кризи і відмову від традиційної для США політики ізоляціонізму.

Попри те, що Республіканська парія, яка з 1860 року майже неперервно контролювала американську політику, оголосила Рузвельта небезпечним радикалом, який лише посилить депресію підвищенням податків та федерального боргу, щоб фінансувати дорогі соціальні програми, на виборах, що пройшли 8 листопада 1932 року він отримав 57% голосів виборців (проти 39,7 % у Гувера) і здобув переконливу перемогу разом зі своєю партією, яка отримала більшість в Палаті представників та стала контролювати Сенат.

Реформістський план соціально-економічних перетворень, який отримав назву «Новий курс», Франклін Рузвельт виголосив під час інавгураційної промови 4 березня 1933 року. Протягом перших трьох місяців Конгрес ухвалив пакет необхідних законів, які дали поштовх для перетворення США в соціально орієнтовану державу, стабілізувати економіку країни, яка почала поступовий вихід з кризи, остаточно подоланої в 1938 році, коли Рузвельт вже другий термін перебував на посаді президента США.


НАЙГІРШИЙ РІК В ІСТОРІЇ?
Друк 5
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 4 листопада 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 8 листопада

Початок арабського завоювання Північної Африки

641
#ЦейДень

Все про 8 листопада

Події, факти, персоналії

Відкрито музей у Луврі

1793

Відкриття рентгенівських променів

1895