Замах на Михайла Горбачова
7 листопада 1990 року в Москві під час святкування річниці Жовтневої революції здійснено замах на Президента СРСР Михайла Горбачова — 38-річний Олександр Шмонов, наблизившись в колоні демонстрантів до Мавзолею, де знаходилось керівництво СРСР, здійснив два невдалих постріли з обрізу і був затриманий співробітниками міліції і КДБ. На обкладинці: Михайло Горбачов на трибуні мавзолея Леніна у Москві під час Першотравневої демонстрації, 1 травня 1987 року © Юрій Абрамочкін
19541
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Олександр Анатолійович Шмонов народився в 1952 році в Ленінграді у сімї міліціонера. Після служби в армії влаштувався слюсарем на Іжорський завод і в кінці 1980-х вступив до Соціал-демократичної партії Росії. Розчарувавшись у перспективах демократичним способом впливати на хід подій в країні, після трагічних подій в Тбілісі 1989 року і погромів у Баку 1990-го, Шмонов прийшов до висновку, що лише фізичне усунення Михайла Горбачова дозволить провести демократичні перетворення в СРСР.

Почавши з розклеювання листівок із закликом до повалення влади і вбивства членів Політбюро ЦК КПРС, Шмонов дость швидко попав під спостереження КДБ, проте це не завадило йомувступити у мисливське товариство, отримати довідку психіатра і дозвіл в міліції на придбання мисливської рушниці, з якої він зробив обріз. Застрілити Горбачова він вирішив під час параду, який проводився на Красній площі в Москві 7 листопада 1990 року.

Незадовго до замаху Олександр Шмонов звільнився з роботи і в день святкування річниці Жовтневої революції пристроївся до демонстрантів, які колоною йшли по Красній площі. Коли вона порівнялась з Мавзолеєм і Шмонов побачив на трибуні Михайла Горбачова, який знаходився на відстані не більше 50 метрів, він дістав з-під плаща обріз і прицілився. Побачивши це, старший сержант міліції Андрій Мильников, який випадково перебував у двох кроках від Шмонова, в момент пострілу ударив по прикладу і куля полетіла високо вгору. Ухопившись за обріз, Мильников зумів розвернути Шмонова спиною до цілі і наступний постріл прийшовся в протилежний від Мавзолея бік. Із-за гучної музики мало хто зрозумів що саме відбувається і на допомогу сержанту підбігли лише співробітники КДБ, які скрутили Шмонова і вивели його з натовпу.

При обшуку у Олександра Шмонова знайшли у кишені записку: "На випадок моєї смерті повідомляю, що я хотів убити президента СРСР Горбачова М. С.". Наступне розслідування не виявило у Шмонова жодних спільників і встановило, що він діяв за власною ініціативою. Більше року він провів у тюрмі, після чого судом був визнаний душевнохвороим і направлений на примусове лікування у психіатричну лікарню посиленого режиму, в якій провів півтора року, після чого був переведений на стаціонарне лікування.
Олександр Шмонов, 2015 рік
Олександр Шмонов, 2015 рік

Після звільнення в 1995 році Олександр Шмонов отримав другу групу інвалідності, працював сантехніком, приватним підприємцем. В 1999 році спробував болотуватись у російський парламент, проте не був зареєстрований, після чого зайнявся правозахисною діяльністю, надаючи допомогу постраждалим від психіатрів і хворим в ув'язненні. В інтерв'ю, яке Олексантр Шмонов дав у 2015 році, він зізнався, що у нього був напарник. Озброєний пістолетом, вім мав прикривати Шмонова, проте в останній момент злякався і втік.

Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 28 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 7 листопада

Піренейський мир

1659
#ЦейДень

Все про 7 листопада

Події, факти, персоналії

Більшовицький переворот у Петрограді

1917

Четверте президентство Франкліна Рузвельта

1944