Олександр Анатолійович Шмонов народився в 1952 році в Ленінграді у сімї міліціонера. Після служби в армії влаштувався слюсарем на Іжорський завод і в кінці 1980-х вступив до Соціал-демократичної партії Росії. Розчарувавшись у перспективах демократичним способом впливати на хід подій в країні, після трагічних подій в Тбілісі 1989 року і погромів у Баку 1990-го, Шмонов прийшов до висновку, що лише фізичне усунення Михайла Горбачова дозволить провести демократичні перетворення в СРСР.
Почавши з розклеювання листівок із закликом до повалення влади і вбивства членів Політбюро ЦК КПРС, Шмонов дость швидко попав під спостереження КДБ, проте це не завадило йомувступити у мисливське товариство, отримати довідку психіатра і дозвіл в міліції на придбання мисливської рушниці, з якої він зробив обріз. Застрілити Горбачова він вирішив під час параду, який проводився на Красній площі в Москві 7 листопада 1990 року.
Незадовго до замаху Олександр Шмонов звільнився з роботи і в день святкування річниці Жовтневої революції пристроївся до демонстрантів, які колоною йшли по Красній площі. Коли вона порівнялась з Мавзолеєм і Шмонов побачив на трибуні Михайла Горбачова, який знаходився на відстані не більше 50 метрів, він дістав з-під плаща обріз і прицілився. Побачивши це, старший сержант міліції Андрій Мильников, який випадково перебував у двох кроках від Шмонова, в момент пострілу ударив по прикладу і куля полетіла високо вгору. Ухопившись за обріз, Мильников зумів розвернути Шмонова спиною до цілі і наступний постріл прийшовся в протилежний від Мавзолея бік. Із-за гучної музики мало хто зрозумів що саме відбувається і на допомогу сержанту підбігли лише співробітники КДБ, які скрутили Шмонова і вивели його з натовпу.
Після звільнення в 1995 році Олександр Шмонов отримав другу групу інвалідності, працював сантехніком, приватним підприємцем. В 1999 році спробував болотуватись у російський парламент, проте не був зареєстрований, після чого зайнявся правозахисною діяльністю, надаючи допомогу постраждалим від психіатрів і хворим в ув'язненні. В інтерв'ю, яке Олексантр Шмонов дав у 2015 році, він зізнався, що у нього був напарник. Озброєний пістолетом, вім мав прикривати Шмонова, проте в останній момент злякався і втік.
Коментарі
Дивіться також
• Михайло Горбачов — новий Генсек КПРС, 1985
• Серпневий путч, 1991
• Арешт Горбачова у Форосі, 1991
• Михайло Горбачов — Президент СРСР, 1990
• Кінець СРСР, 1991