Замах на Індіру Ганді
31 жовтня 1984 року поблизу власного офісу у Делі двома нападниками була застрелена прем'єр-міністр Індії 67-річна Індіра Ганді. Звістка про її смерть викликала хвилю сикхських погромів в Делі та інших містах Індії, під час яких загинуло понад 3 тисяч чоловік. На обкладинці: Індіра Ганді
13157
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Як політична фігура Індіра Ганді заявила про себе в 1955 році, коли увійшла до керівництва партії Індійський Національний Конгрес (ІНК), — з 1959 року вона займала пост президента партії, в 1964-у — стала членом уряду Лала Бахадура Шастрі, а 19 січня 1966 року, по смерті Шастрі, — прем'єр-міністром Індії. Шляхом фальсифікацій і підкупу вона виграла вибори в 1972 році, проте, із-за виявлення цих фактів зазнала поразки в 1977-у.

Вийшовши зі складу ІНК, і заснувавши нову партію ІНК(І), у 1980 році Індіра Ганді знову перемогла і стала прем'єр-міністром вдруге. Послідовно і досить жорстко втілюючи в життя ідею свого батька Джавахарлала Неру про єдність Індії, в 1983 році Ганді зіткнулась із ростом напруженості в стосунках з сусіднім Пакистаном і проблемами сепартизму.

Весною 1984 року в штаті Пенджаб, більшість населення котрого складали сикхи, почалось збройне повстання за відділення від Індії. Для його придушення в червні Індіра Ганді віддала наказ взяти штурмом святиню сикхів Золотий храм в Амрітсарі, що одночасно слугував за штаб повстання. У зіткненнях загинуло близько тисячі чоловік і серед них — лідер повсталих Сант Джарналь Сінгх Біндранвал.

На знак помсти 31 жовтня 1984 року об 9:08 ранку, коли Індіра Ганді йшла до свого офісу на зустріч із журналістом, інспектор служби безпеки Беант Сінгх тричі вистрілив у неї з пістолета, після чого констебль Сатвангт Сінгх випустив у вже лежачу на землі Ганді чергу з автомата. Співробітники особистої охорони миттєво відкрили вогонь у відповідь і на місці вбили першого з нападників й поранили іншого.

Звістка про смерть Індіри Ганді викликала хвилю сикхських погромів в Делі та інших містах Індії, під час яких загинуло понад 3 тисяч чоловік. Церемонія прощання з Індірою Ганді, на яку прийшли мільйони людей, проходила в палаці «Тін Мурті хаус». Через два дні вона була кремована за індуїстським обрядом на березі Джамни — похоронне багаття запалив особисто Раджив Ганді, син і новий прем'єр-міністр.

У 1988 році Сатант Сінгх і ще один учасник змови — Кеар Сінгх — були засуджені до смертної кари і страчені в 1989 році. Раджив Ганді, який став прем'єр-міністром Індії у день смерті матері, був убитий 21 травня 1991 року смертницею з членів терористичної організації «Тигри звільнення Таміл-Ілама».


НАЙГІРШИЙ РІК В ІСТОРІЇ?
Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 24 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 31 жовтня

95 тез Мартіна Лютера

1517
#ЦейДень

Все про 31 жовтня

Події, факти, персоналії

Одеський погром

1905

Винесення тіла Сталіна з мавзолею

1961