Великий похід Мао Цзедуна
16 жовтня 1934 року китайські комуністи на чолі з Мао Цзедуном почали свій знаменитий "Великий похід" з метою вивести основні війська китайської Червоної Армії з оточення гомінданівської армії Чан Кайши на Південному Заході країни. На обкладинці: Прапор Компартії Китаю
24015
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Громадянська війна в Китаї між націоналістами і комуністами почалась в 1927 році. В 1931 році комуністи заснували у провінції Цзянсі Радянську республіку Китай, керівником котрої був обраний Мао Цзедун.

Мао Цзедун, 1935 рік
Мао Цзедун, 1935 рік

Нанкінські власті на чолі з Чан Кайши, котрий в 1927 році відійшов від комуністів, розцінювали існування комуністичної республіки як загрозу для країни і у 1930-34 роках здійснили проти неї ряд військових операцій. Під керівництвом Мао Цзедуна комуністи розгорнули партизанську боротьбу і успішно відбили чотири атаки націоналістів, а під час п'ятої кампанії Чан Кайши вони мобілізували 700 тисяч жителів провінції і збудувати навколо комуністичних позицій фортифікаційні споруди. Сотні тисяч селян загинули на будівництві, і Мао був звільнений з поста голови Центрального комітету пратії. Нове керівництво обрало менш прямолінійну тактику і вирішило розірвати оточення супротивника у найслабшому його місці.

Великий похід почався о 5-й годині ранку 16 жовтня 1934 року. Переміщаючись невеликим групами і уникаючи прямих зіткнень з гомінданівцями, комуністичні війська почали вихід з оточення і пройшло декілька тижнів перш, ніж націоналісти зрозуміли, що основним силам Червоної Армії вдалось втекти — близько ста тисяч чоловік (серед них було лише 35 жінок, включаючи вагітну жінку самого Мао) ланцюгом довжиною 80 кілометрів, переміщаючись переважно вночі, рухались на північ Китаю.

В листопаді при переході ріки Ксіанг гомінданівські війська завдали потужного удару по колоні комуністів, котрі втратили в бою більше 50 тисяч чоловік. З цього моменту роль Мао почала зростати і в січні він знову був обраний головою пратії. Мао змінив тактику походу, розбив армію на декілька груп, котрі окремо одна від одної продовжили похід до провінції Шенсі.

20 жовтня 1935 року, через 368 днів від початку походу, подолавши близько 10 тисяч кілометрів, біля підніжжя Великої китайської стіни армія Мао зустрілася з представниками провінційного радянського комітету Північного Шенсі. Лише 4 тисячі чоловік завершило цей перехід, котрий зробив Мао Цзедуна незаперчним лідером комуністів і надихнув тисячі молодих китайців приєднатись до Червоної Армії в Шенсі.

Громадянська війна в Китаї завершилась в 1945 році, а через чотири роки влада Чан Кайши була повалена і Мао проголосив створення Китайської Народної Республіки, котрою правив до своєї смерті в 1976 році.

Онлайн-тест ЗНО з історії України
Онлайн-тест ЗНО з історії України
Друк 3
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 16 жовтня

headset

Страта Марії-Антуанетти

1793
#ЦейДень

Все про 16 жовтня

Події, факти, персоналії

Битва народів під Лейпцигом

1813

Кримська війна

1853

Розмежування українсько-російського кордону

1925