Микита Сергійович Хрущов став першим секретарем ЦК КПРС 7 вересня 1953 року, по смерті Йосифа Сталіна, коли йому вдалось усунути з усіх постів і арештувати звинуваченого у шпигунстві та спробі захопити владу генерального комісара держбезпеки Лаврентія Берію. Через чотири роки він також зайняв пост голови Ради міністрів СРСР. Як людина екцентрична і нестримана, Хрущов багато разів дозволяв собі недипломатичні і непристойні жарти та вчинки, не рахуючись навіть з дипломатичним етикетом.
Слухаючи синхронний переклад, Хрущов, що сидів на своєму місці в залі засідань, став лютувати — він почав розмахувати туфелем, який лежав перед ним на столику (за найімовірнішою версією туфель злетів з ноги Хрущова, коли той йшов до свого місця, і він із-за огрядності не зміг його вчасно одягнути), махати руками і кричати, стукаючи руками по пюпітру для документів, називаючи представника Філіппін «підлабузником, прихвоснем і холуєм американського імперіалізму» і вимагаючи надати йому слово.
Пізніше набула широкого поширення інтерпретація подій, що Хрущов в запалі стукав черевиком по столу, хоча жодних документальних свідчень цього немає. Як і нема ніяких підтверджень версії про те, що Хрущов навмисно поставив свій туфель близько до потилиці представника іспанської делегації, що сиділа попереду, і з якою відбулась кілька словесних перепалок (СРСР розірвав дипломатичні стосунки з Іспанією в 1939 році після перемоги франкістів).
Демарш Хрущова викликав бурю емоцій в залі, і головуючий на засіданні 12 жовтня 1960 року ірландець Фредерік Боланд зламав молоток, заспокоюючи дипломатів і політиків, покликаних приймати розсудливі рішення щодо долі людства. Отримавши нарешті слово для репліки, Микита Хрущов закликав «поховати колоніальне рабство чим глибше, тим краще». Інцидент з «черевиком Хрущова» став одним із багатьох курйозів, пов'язаних з діяльністю Микити Хрущова, поряд із «Кузькіною матір'ю», «жопою Аденауера» і «проклятими педерастами».
Коментарі
Дивіться також
• Смерть Сталіна, 1953
• Беріївська амністія, 1953
• Розстріл «банди Берії», 1953
• Виступ Хрущова на XX з'їзді КПРС, 1956
• Антипартійна змова проти Хрущова, 1958
• Правила життя Микити Хрущова
• Михайло Горбачов — новий Генсек КПРС, 1985
• Розпад СРСР, 1991