Перша військова кампанія короля Генріха V Ланкастера у Францію в 1415 році закінчилася взяттям торгового міста Арфлер, яке стало плацдармом для подальшого наступу вглиб Нормандії, і перемогою при Азенкурі. Друга кампанія, розпочата висадкою англійців у Франції 1 серпня 1417 року, завершилась через два роки практично повним завоюванням Нормандії, де єдиним непідкореним французьким анклавом залишилося абатство-фортеця Мон-Сен-Мішель на гранітному острові-скелі за півкілометра від берега, захищеному високими морськими припливами.
До оборони абатство Мон-Сен-Мішель готувалося від початку англійського вторгнення. У 1418 році в ньому було збудовано спеціальний резервуар для прісної води на випадок облоги, заготовлено продовольство і щоб, як казав король Франції Карл VI Божевільний, «чинити опір нашим давнім ворогам і противникам з Англії», було взято на власне утримання велику кількість солдат. Витративши на це 10 тисяч франків, ченці Мон-Сен-Мішель звернулися по допомогу до короля і той 3 серпня виділив їм 1500 турських ліврів. У 1420 році, після зради попереднього капітана гарнізону місцевого ченця Робера Жоліве, який переметнувся до англійців після оголошеної Генріхом V амністії, капітаном Мон-Сен-Мішель став досвідчений військовий Жан VIII д'Аркур, 5-й граф д'Омаль, під керівництвом котрого кілька років абатство відбивало численні атаки ворога, який, згідно анонімній «Хроніці Мон-Сен-Мішель», «багато разів і різними способами» намагасся «проникнути в це абатство, місто і фортецю, і окупувати і утримувати його в покорі».
У грудні 1422 року — січні 1423-го захисники Мон-Сен-Мішеля навіть здійснили морський похід проти англійців, але програли у битві біля берегів Англії. Обурений такою зухвалістю регент Франції Джон Бедфорд розпочав активну підготовку до облоги і штурму острова. Командуючим англійською армією було призначено Джона де ла Поля, сеньйора де Муайон, якому доручалося «діяти всіма можливими шляхами і способами, або силою зброї, або полюбовно або як-небудь інакше, щоб домогтися покори цього місця». Для цих цілей генеральними штатами Нормандії було введено спеціальний податок, що дозволив зібрати на військову кампанію 80 000 турських ліврів.
Підкуп Анрі Мюрдрака, який значився в складі гарнізону Мон-Сен-Мішеля, не допоміг оволодіти островом, і 28 вересня 1424 року Джон де ла Поль розпочав його облогу силами армії у 1000 чоловік. З моря острів блокувало два десятки суден під командуванням Ніколя Бюрдетта, за спогадами якого «щоб привести до покори короля нашого суверенного сеньйора місто і фортецю Мон-Сен-Мішель, ми розпорядилися побудувати близько цього місця фортецю, розташовану на березі Ардевон, настільки близько від абатства, наскільки це можливо». Робота над обложною вежею тривала 102 дні, однак ефекту від неї було замало, як і від спорадичних обстрілів лучників, котрі не мали зручної позиції.
Облога затягнулася, і 21 травня 1425 року англійці виставили проти ченців флот з 20 кораблів і 800 солдатів на чолі з лорд-адміралом Вільямом де ла Полем, 1-м герцогом Саффолка, зусиллями колишнього капітана абатства Робера Жоліве підсилений баржою з Лондона і суднами з Гернесі, Портсмута, Саутгемптона, Дьєппа, Кана і Руана. На допомогу французам на початку червня підійшов бретонський флот з міста Сен-Мало і армія досвідченого військового Бріана де Шатобріана. Абордажними атаками вони розгромили англійців і лише кільком вцілілим їх кораблям вдалося повернутися в Томбелен.
2 вересня 1425 року новим капітаном абатства був призначений Луї д'Естутвіль, сеньйор д'Озбок, зусиллями якого англійська облога залишалась безуспішною до початку 1435 року, коли була змінена спочатку на блокаду, ка з підписанням 28 травня 1444 року в Турі тимчасового англо-французького перемир'я знята повністю.
Абатство Мон-Сен-Мішель залишилось єдиним анклавом, так і не підкореним англійцями у Нормандії. Його гарнізон протримався до лютого 1447 року, коли йому на допомогу прийшла французька армія. На знак подяки його захисникам, які «...до сих пір протистояли діям наших ворогів і знаходили способи, щоб завжди залишатися в нашій покорі, як наші добрі і вірні піддані, не змінюючи цього якимось чином і ніколи не роблячи і не бажаючи робити нічого, що могло б завдати нам шкоди», король Карл VII «довічно і назавжди» звільнив абатство від «всіх талій, ед, чвертей, податків, позик і будь-яких інших субсидій, накладених або таких, що можуть бути накладені в Мон-Сен-Мішелі нами або нашими наступниками».
Коментарі
Дивіться також
• Облога Кана, 1417
• Облога Руана, 1418
• Англо-французький договір в Труа, 1420
• Облога Мо, 1421
• Битва під Краваном, 1423
• Битва під Вернеєм, 1424
• Облога Монтаржи, 1427
• Облога Парижа, 1429
• Облога Комп'єна, 1430