Капітуляція Японії
2 вересня 1945 року в гавані Токіо на борту лінкора "Міссурі" було піднято прапори США, Британії, Радянського Союзу та Китаю і о 9-00 за місцевим часом підписано Акт про капітуляцію Японії. На обкладинці: Японська делегація на на борту лінкора «Міссурі»: у першому ряду (в циліндрі) міністр закордонних справ Сіґеміцу Мамору та начальник Генерального штабу генерал Йосідзіро Умедзу © U.S. National Archives
44758
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Ще 9 серпня, після оголошення Радянським Союзом війни Японії і двох атомних бомбардувань міст Хіросіма та Нагасакі, проведених американцями, японський імператор Хіроїто скликав військову раду, на якій після довгих дебатів було прийняте рішення визнати умови капітуляції згідно Потсдамської декларації чинними щодо Японії при умові "збережння за імператором влади суверенного правителя країни". 10 серпня про це були повідомлені американські власті. 12 серпня американці відповіли, що "повноваження імператора і японського уряду будуть визначені верховним головнокомандуючим союзних військ".

Після наступних дводенних дебатів про зміст цих слів, імператор Хіроїто припинив дискусію про пошук підтексту і оголосив, що в будь-якому разі для країни мир кращий за її руйнацію і доручив уряду підготувати текст заяви про капітуляцію. 15 серпня майор Кеньї Хатанака очолив змову офіцерів, котрі захопили імператорський палац і намагались протидіяти капітуляції країни. Але за півдня заколот був придушений, і в полудень імператор Хіроїто, вперше виступивши по національному радіо, повідомив про капітуляцію Японії, котра негайно була прийнята США.

Для офіційної процедури підписання Акту про капітуляцію президент Трумен обрав лінкор "Міссурі", котрий брав активну участь у боях в Тихому океані і носив ім'я його рідного штату. Дату підписання було призначено на 2 вересня, щоб до Токіо могли вчасно прибути представники всіх країн антияпонської коаліції.

У неділю 2 вересня на "Міссурі" було піднято прапори США, Британії, Радянського Союзу та Китаю і о 9-00 за місцевим часом Акт про капітуляцію був підписаний міністром закордонних справ Японії Мамору Шігеміцу від уряду країни, генералом Йошихіро Умезу від збройних сил і верховним головнокомандуючим союзних військ МакАртуром. Потім свої підписи на документі поставили представники США, Китаю, Британії, СРСР, Австралії, Канади, Франції, Нідерландів і Нової Зеландії.

Ця 20-хвилинна процедура завершила найстрашнішу війну в історії людства.

Ліквідація Гетьманщини
Сьогодні
Ліквідація Гетьманщини
Друк 6
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 2 вересня

Битва біля мису Акцій

31 до н.е.
#ЦейДень

Все про 2 вересня

Події, факти, персоналії

Хотинська битва

1621

Велика пожежа у Лондоні

1666

Незалежність В'єтнаму

1945

Загибель Алана Курді

2015