Діана Френсіс Спенсер народилась 29 липня 1961 року в Сендріджхемі в будинку, котрий її батьки орендували у королеви Єлизавети II. В дитинстві Діана дружила з принцами Ендрю і Едуардом, молодшими синами королеви, але після завершення освіти і початку роботи в якості викладача дитячого садка у елітарній школі в передмісті Лондона вона закохалася в їх старшого брата принца Чарльза.
В лютому 1981 року 33-літній принц Вельський оголосив про заручини з 19-літньою вчителькою. Краса Діани, її доброзичливість і щирість зразу привернули увагу засобів масової інформації, і 29 липня 1981 року майже мільярд телеглядачів в 74-х країнах спостерігав за її одруженням із спадкоємцем британського трону. У 1982 році Діана народила першу дитину — принца Вільяма, а в 1984-у — принца Генрі.
З самого початку входження в королівську сім'ю Діана стала предметом підвищеної уваги фотографів-папарацци, котрі зробили її найбільш фотографованою жінкою світу. Все це пригнічувало принцесу і викликало депресію, особливо після 1992 року, коли Чарльз і Діана стали жити нарізно. В серпні 1996 року, після тривалих перговорів, пара остаточно розлучилась — в обмін на апартаменти в Кенсінгтонському палаці і збереженя титулу принцеса Вельська, Діана відмовилась від титулу Ваша Королівська Величносте і будь-яких претензій на британський престол у майбутньому.
Протягом року після розлучення Діана займалась благодійницькою діяльністю, брала участь у багатьох гуманітарних акціях, включаючи підтримку жертв СНІДу і кампанію заборони протипіхотних мін. Це зробило її надзвичайно популярною в усьому світі і в пресі за нею закріпилвся титул "королева людських сердець".
В кінці 1996 року Діана познайомилась з мільярдером Доді аль Фаєдом, сином єгипетського підприємця. Вони особливо зблизилися в 1997 році і в серпні провели разом відпустку на Середземномор'ї. Як завжди, за ними слідували папарацци, полюючи за сенсаційними знімками (за фото, де Діана цілується з Фаєдом на його яхті, один з папарцци отримав 3 мільйона доларів).
30 серпня Діана і Доді прилетіли з Сардінії в Париж і наступного дня Діана планувала повернутись до Лондона. Вони повечеряли в ресторані готелю "Ріц", власником котрого був батько Доді, і намагаючись таємно від папарцци вислизнути з ресторану, близько півночі вийшли через чорний вихід і сіли в легковик готелю, за кермом котрого перебував заступник шефа служби безпеки "Ріца" Анрі Поль. Він погодився керувати авто, не зважаючи на те, що був на підпитку і приймав антидепресанти, котрі не можна змішувати з алкоголем.
Декілька з папарации помітили від'їзд пари і на мотоциклах почали переслідувати "Мерседес". Намагаючись відірватись від них, Поль в момент входження під міст Альма їхав зі швидкістю 180 кілометрів на годину на ділянці шляху з обмеженням в 50 км/год. Не справившись з управлінням, машину декілька разів зрикошетило від стін, що огорожували переїзд, і викинуло в опору мосту. Удар був настільки сильний, що машина перетворилась на шматок пнівеченого заліза. Папарацци, котрі знаходились всього в 100 метрах від події, замість надання допомоги, почали знімати місце аварії. Всі фотографії були пізніше конфісковані поліцією.
Рятувальна служба прибула через декілька хвилин, але із-за того, що "Мерседес" був броньований звільнити постраждалих вдалось лише через півтори години. Діану живу, але з серйозними черепними травмами, було доставлено в госпіталь, де вона померла, не приходячи до тями, о 3-й ночі. Єдиним живим в інциденті залишився тілоохоронець Діани, котрий сидів на задньому сидінні і був пристебнутий ременем безпеки.
Французька поліція заарештувала десятьох папарацци, звинувативши їх у переслідуванні людей, що привело до їх загибелі, але після проведеного розслідування було доведено, що винуватцем аварії був Анрі Поль, і з фотографів звинувачення були зняті.
Смерть Діани спричинила таке згуртування британців, якого країна не бачила з часів Другої Світової війни. До королівського палацу було покладено більше мільйона букетів квітів, а бажаючі залишити запис у книзі співчуттів стояли в черзі більше 12 годин; більше 3500 телефонних ліній було виділено для прийняття пожертв у пам'ятний благодійницький фонд Діани, котрий за рік зібрав суму в 133 мільйони доларів (48 з них надійшли від продажу пісні Елтона Джона "Candle in the Wind 1997" і 20 — від продажу офіційних сувенірів Діани).
Після критики королівської сім'ї, котра не хотіла проводити офіційні похорони Діани, Єлизавета II дала дозвіл провести панихиду у Вестмінстерському Аббатстві. В останній путь її проводжали обидва сини, колишній чоловік принц Чарльз, чоловік королеви принц Філіп, і брат Чарльз Спенсер. Дорогу від Кенсінгтонського палацу до Аббатства було вистелено мільйоном букетів квітів. Прощальну церемонію по телебаченю дивилось близько двох мільярдів людей. Після служби тіло Діани було перевезене до фамільного маєтку в Алтропі, північному передмісті Лондона, де було відслужено ще одну приватну панахиду, без офіціозу і телекамер.
Діану було поховано в сімейному маєтку Спенсерів Елторп в Нортгемптоншир на невеличкому острові посеред озера, подалі від безтактних об'єктивів журналістів.
ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН