Убивство
Лева Троцького
20 серпня 1940 року в передмісті Мехіко льодорубом смертельно поранено російського емігранта-революціонера Лева Троцького, котрий помер наступного дня. Убивцею був іспанський революціонер Рамон Меркадер, агент НКВД, що виконував особисте замовлення Йосифа Сталіна.На обкладинці: Лев Троцький
20917
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Леон Давидович Бронштейн народився в 1879 році в Україні в єврейській сім'ї і ще в юному віці захопився ідеями марксизму. Він полишив навчання в Одеському університеті заради підпільної роботи в Південно-російському союзі робітників і в 1898 році був уперше заарештований, а в 1900 році — засланий до Сибіру.

В 1902 році він по підробному паспорту на ім'я Лева Троцького зумів виїхати до Англії, де зустрівся з Леніним, але увійшов до фракції меншовиків. В 1905 році, коли в Росії почалася революція, він повернувся на батьківщину, де був знову заарештований і висланий до Сибіру. В 1907 році Троцькому знову вдалося втекти із заслання. Протягом наступних десяти років він проживав у Швейцарії, Франції, Іспанії та США і приїхав до Росії лише в 1917 році.

Троцький відіграв керівну роль у підготовці Жовтневого перевороту в Петрограді, ще до приїзду Леніна в листопаді 1917 року, і після захопленя більшовиками влади в Росії був міністром іноземних справ, народним комісаром у військових та морських справах і на початку 1920-х років вважався спадкоємцем Леніна, але втратив керівні позиції з початком хвороби останнього в 1922 році.

В 1924 році Ленін помер і лідером країни став Йосиф Сталін. На відміну від нього, Троцький був прихильником світової революції; він критикував компартію за придушення партійної демократії, бюрократизм і нездатність ефективно управляти економікою. У відповідь в 1925 році Сталін і його оточення позбавили Троцького всіх керівних постів, в 1927 році його було виключено з компартії, в січні 1928 року — вислано на заслання до Алма-Ати, а в 1929 році — з країни.

Троцького прийняла Туреччина. Він оселився на острові Прінкіпо, де завершив написання автобіографії та історії російської революції. Через чотири роки Троцький виїхав до Франції, потім перебрався до Норвегії, а в 1936 році отримав дозвіл жити в Мексиці, де був обраний президентом соціаліст Ласаро Карденас.

Оселившись з сім'єю у передмісті Мехіко, за тисячі кілометрів від Росії, Троцькому вдалось пережити замах у травні 1940 року, вчинений лівацьким угрупуванням під керівництвом художника Давида Сікейроса, але 20 серпня 1940 року він загинув від руки Рамона Меркадера, котрому вдалось увійти в довіру до оточення Троцького як переконаний його прихильник.

24-літній іспанський комуніст Рамон Меркадер був завербований НКВД в 1937 році під час Громадянської війни в Іспанії. Видаючи себе за бельгійського бізнесмена, який з ексцентричних міркувань підтримує ліві політичні рухи, Меркадер зблизився з оточенням Троцького і з березня 1940 року став навідуватись до його дому. В черговий свій прихід він приніс статтю про троцькістський рух і ніби-то хотів дізнатись думку про неї. Коли Троцький схилився над рукописом, Меркадер завдав йому удару по голові льодорубом, який проніс під плащем. Незважаючи на глибоку (7 сантиметрів) рану, Троцький прожив ще добу і помер наступного дня. Після кремації його поховали у творі його дому в містечку Койокана.
Рамон Меркадер (Лопес Рамон Іванович)
Рамон Меркадер (Лопес Рамон Іванович)

Радянський Союз відмовився від відповідальності за це вбивство, а Меркадер був засуджений до 20 років ув'язнення. Його особу остаточно вдалось ідентифікувати лише в 1946 році, після передачі поліцейського архіву з Іспанії. Після звільнення 6 травня 1960 року він перебрався на Кубу, а звідти був таємно вивезений в СРСР, де 31 травня 1960 року під іменем Лопес Рамон Іванович був удостоєний звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі «Золота Зірка» (№ 11089); нагороду отримував особисто з рук тодішнього глави КДБ Олександра Шелепіна. Під своїм новим іменем від був похований у Москві на Кунцевському кладовищі після смерті 18 жовтня 1978 року від раку.

Друк 5
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 20 серпня

Битва біля ріки Ярмук

636
#ЦейДень

Все про 20 серпня

Події, факти, персоналії

Державний заповідник на могилі Тараса Шевченка

1925

Битва на ріці Халкін-Гол

1939

Закінчення Ірано-іракської війни

1988