Персональний комп'ютер IBM PC
Наука, освіта і технікаВолодимир Лук'янюк
12 серпня 1981 року в підрозділі компанії IBM у місті Бока-Ратон (штат Флорида) представлено персональний комп'ютер IBM PC з процесором частотою 4,77 МГц, оперативною пам'яттю 16 кілобайт, який працював на операційній системі DOS 1,0. Завдяки відкритій архітектурі IBM PC виявився настільки популярним, що абревіатура PC (персональний комп'ютер) стала асоціюватись виключно з IBM-сумісними виробами. Це дало можливість IBM тривалий час встановлювати стандарти на ринку персональних комп'ютерів. На обкладинці: IBM PC 5150
27981
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Через свої розміри і вартість в 1950-60-х роках комп'ютери були доступні лише великим компаніям. У конкурентній боротьбі за збільшення продажів фірми-виробники прагнули до здешевлення і мініатюризації своєї продукції. Для цього використовувалися всі сучасні досягнення науки: пам'ять на магнітних сердечниках, транзистори, мікросхеми. Вже до 1965 року міні-комп'ютер PDP-8 мав розмір побутового холодильника і коштував близько 20 тисяч доларів. Подальшій мініатюризації комп'ютерів сприяло створення в 1971 році однокристального мікропроцесора.

Звання першого персонального комп'ютера належить моделі 5100, випущеної IBM в 1975 році. Він був достатньо компактним, мав встроєний монітор, клавіатуру, накопичувач на магнітній стрічці. Проте його популярності завадила ціна (20 тисяч доларів) і вузький спектр застосування — лише науково-інженерні задачі.

В цьому ж році з'явився перший комерційно розповсюджуваний персональний комп'ютер (ПК) «Альтаїр-8800» на основі мікропроцесора Intel-8080. Він продавався за ціною близько 500 доларів і, хоча мав дуже обмежені можливості (оперативна пам'ять складала всього 256 байт, клавіатура і екран були відсутні), його поява була зустрінута з великим ентузіазмом: у перші ж місяці було продано кілька тисяч комплектів машини. В кінці 1975 року Пол Аллен і Білл Гейтс (майбутні засновники фірми Microsoft) створили для "Альтаїра" інтерпретатор мови Basic, що дозволило користувачам самим писати для нього програми і сприяло зростанню популярності ПК.

Успіх «Альтаїр-8800» змусив багато фірм також зайнятися виробництвом персональних комп'ютерів. На ринок зі своїми розробками вийшли компанії «Apple Computer», «Commodore». Попит на ПК склав десятки, а потім і сотні тисяч штук на рік, що призвело до деякого зниження попиту на великі комп'ютери і міні-комп'ютери (міні-ЕОМ).
Дон Естрідж, «батько IBM PC»
Дон Естрідж, «батько IBM PC»

Конкуренція з боку ПК стала предметом серйозного занепокоєння IBM, провідної компанії з виробництва великих комп'ютерів, і в 1979 році IBM вирішила спробувати свої сили на ринку масових ПК. Як правило, розробка нового продукту в IBM займала 4-5 років, що було недопустимо з точки зору кон'ютури ринку. Керівництво IBM, не дуже вірячи в успіх, також відмовилось від придбання компанії-конкурента і вирішило створити спеціальний творчий підрозділ, якому, щоб не витрачати занадто багато грошей, було дозволено не конструювати персональний комп'ютер "з нуля", а використовувати блоки, виготовлені іншими фірмами.

Керівником нового підрозділу став Дон Естрідж. В якості основного мікропроцесора комп'ютера він вибрав новітній на той час 16-розрядний мікропроцесор Intel-8088. Його використання дозволило значно збільшити потенційні можливості комп'ютера, тому що новий мікропроцесор дозволяв працювати з 1 мегабайтом пам'яті, тоді як інші комп'ютери були обмежені 64 кілобайтами. Менш, ніж за рік, 12 серпня 1981 року новий комп'ютер під назвою IBM PC був офіційно представлений публіці — горизонтальний корпус з розміщеною в ньому основною (материнської) платою з приблизно 45 мікросхемами, процесором 4.77 МГц, ОЗУ 16 кілобайт (з можливістю розширення до 256); ПК мав місце для розміщення одного або двох дисководів на гнучких магнітних дисках формфактора 5 1/4 дюйма і комплектувався монітором; в якості операційної системи використовувалась DOS 1.0.

IBM PC продавався в різних конфігураціях: найдорожча коштувала $3005, найдешевша — $1565. Через пару років комп'ютер IBM PC зайняв провідне місце на ринку, витіснивши моделі 8-бітових комп'ютерів. Секрет популярності IBM PC полягав у тому, що фірма IBM не зробила свій комп'ютер єдиним нероз'ємним пристроєм і не стала захищати його конструкцію патентами. Навпаки, вона зібрала комп'ютер з незалежно виготовлених частин і не стала тримати специфікації цих частин і способи їх з'єднання в секреті. Цей підхід, званий принципом відкритої архітектури, забезпечив приголомшливий успіх комп'ютеру IBM PC, хоча і позбавив фірму IBM можливості одноосібно користуватися плодами свого успіху — багато інших компаній досить швидко перестали задовольнятися роллю виробників комплектуючих і стали самі випускати ПК значно дешевші, ніж IBM PC.

Павло Скоропадський «Промова на засіданні Союзу гетьманців-державників»
Пряма Мова
Павло Скоропадський «Промова на засіданні Союзу гетьманців-державників»
Друк 6
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 11 травня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Стаття «Персональний комп'ютер IBM PC» торкається події, що стала визначальною в історії людства.

Коментарі

Головні події 12 серпня

Самогубство Клеопатри VII

30 до н.е.
#ЦейДень

Все про 12 серпня

Події, факти, персоналії

«Ніч страчених поетів»

1952

Авіакатастрофа у Токіо

1985

Загибель підводного човна «Курськ»

2000