США звинуватили в теракті арабського шейха Усаму Бен Ладена. 20 серпня Білл Клінтон віддав наказ про ракетний удар по тренувальних таборах Бен Ладена в Афганістані і по фармацевтичному заводу в Судані, де Бен Ладен налагодив нелегальне виробництво хімічної зброї.
Усама Бен Ладен народився 1955-го року в Саудівській Аравії в одній із найбагатших і найповажніших родин. Його батько, емігрант з Південного Йємену, заснував свого часу будівельну компанію, котра згодом стала корпорацією з мультимільярдним оборотом. Після смерті батька в 1968 році Усама отримав у спадок близько 100 мільйонів доларів, котрі протягом наступного десятиліття безцільно протратив.
В 1979 році, після вторгнення Радянського Союзу в Афганістан, Бен Ладен, як і тисячі інших арабів, поїхав добровольцем в Афганістан для боротьби проти комуністичних загарбників мусульманської країни. Перші декілька років афганської війни він в основному займався збором коштів для афганських повстанців і постачав військове будівельне обладнання, що дало йому змогу познайомитися з великою кількістю ісламських діячів, котрі однаково вороже ставились як до СРСР, так і до Заходу.
В 1989 році, коли радянські війська з Афганістану були виведені, Бен Ладен повернувся до Саудівської Аравії. Після введення у країну американських військ під час війни у Перській затоці, Бен Ладен почав активно критикувати саудівський уряд, вважаючи, що військова присутність США в Саудівській Аравії еквівалентна радянській в Афганістані. Побоюючись арешту, Бен Ладен втік за кордон і оселився в Судані.
Після вибуху у нью-йоркському Центрі світової торгівлі в 1993 році, США отримали дані про те, що Бен Ладен є організатором міжнародної терористичної організації, котра була відповідальна за цю і ряд інших антиамериканських акцій в Саудівській Аравії в 1995 і 1996 році. Переконливих доказів не було, але під тиском США і Саудівської Аравії, в 1996 році Судан був змушений депортувати Бен Ладена і він разом з 200-и послідовниками переїхав до Афганістану.
7 серпня 1998 року, у восьму річницю перебування американських військ в Саудівській Аравії, було підірвано два американських посольства у Східній Африці. Найбільші жертви були в Найробі, де посольство розміщувалося в людному діловому кварталі, — загинуло 213 чоловік; в Дар-ес-Саламі загинуло 11 осіб і було поранено 85. У відповідь, не маючи змоги ззарештувати Бен Ладена, президент Білл Клінтон розпорядився нанести ракетний удар по місцях можливого перебування терориста. 20 серпня 70 ракет були випущені по трьох тренувальних таборах в Афганістані, але серед 24-х загиблих Бен Ладена не виявилось. Тринадцять ракет, пущені по фармацевтичному заводу в Судані, привели до смерті лише нічного охоронця.
На сьогодні дев'ять із 21 найближчих соратників Бен Ладена заарештовані, четверо з яких в лютому 2001 року отримали пожиттєве ув'язнення за участь у терактах в Кенії і Танзанії. З червня 1999 року Усама Бен Ладен був серед 10 найбільш розшукуваних ФБР. Він був убитий 2 травня 2011 в результаті спецоперації підрозділу SEAL ВМС США на своїй віллі в місті Абботтабад (Пакистан).
Коментарі
Дивіться також
• Напад на штаб-квартиру ОПЕК, 1975
• Теракт у Болоньї, 1980
• Теракти 11 вересня, 2001
• Операція «Відплата», 2001
• Терористичний акт в Мадриді, 2004
• Ліквідація Усами бен Ладена, 2011