У 1095 році папа Урбан II, відгукуючись на прохання візантійського імператора Олексія I Комнина, закликав до хрестового походу проти сельджуків, які захопили Святу землю і шляхи паломництва, що пролягають в Малій Азії. Він почався наступного року з походу бідноти, слід за якою на Близький Схід вирушило зібране по всій Європі лицарське військо. Його очолили імениті сеньйори, в тому числі брати французького і англійського королів, котрі виступили на чолі своїх васалів, серед яких були герцог Нижньої Лотарингії Готфрід Бульйонський і граф Тулузький Раймунд IV.
З боями пройшовши Анатолію, в 1098 році в Малій Азії було заснована перша держава хрестоносців — графство Едеське на чолі з Балдуїном Бульйонським, а основні сили вирушили на південь в Сирію, де після семимісячної облоги було захоплено місто Антіохія і засноване князівство Антіохійське. В Палестину воїни Хрестові прибули у червні 1099 року, захопили Віфлеєм, Рамлу, Лідду, а 15 липня взяли штурмом Єрусалим, де вчинили жорстоку розправу над євреями та мусульманами і розграбували місто.
Через тиждень, 22 липня 1099 року, у храмі Гробу Господнього було проголошено створення Єрусалимського королівства на чолі з Готфрідом де Бульйоном, який на відміну від більш титулованішого і заможного Раймунда Тулузького, погодився на посаду світського правителя. Відмовившись від титулу короля «у місті, де Христос був коронований терновим вінцем», він прийняв титул барона і «Захисника Гробу Господнього».
12 серпня 1099 року у битві біля Ашкелону хрестоносці завдали поразки об'єднаній армії халіфа Каїра та мусульманським загонами з Сирії і заволоділи майже усією Палестиною, проте конфлікт між Раймундом і Готфрідом, який виник через коронацію останнього, завадив їм розвинути успіх. Раймунд Тулузький з власним військом здійснив спробу захопити Анкару і заснувати у Малій Азії власне князівство, а Готфрід Бульйонський тим часом підкорив Галлілею і Яффу, де заснував васальні графства, прагнучи створити теократичну державу безпосередньо під папським контролем.
Однак його смерть 18 липня 1100 року завадила цим планам — Готфрід був похований поруч з Гробом Господнім, а спадкоємцем став його старший брат Балдуїн, граф Едесси, який у Віфлеємі був проголошений новим королем Єрусалимського королівства, чим заклав основи спадкоємної світської держави. Вона проіснувала два століття, допоки в 1291 році не була остаточно завойована військами Мамлюкського султанату.
Коментарі
Дивіться також
• Взяття Єрусалиму, 1099
• Другий хрестовий похід, 1147
• Битва біля Монжизара, 1177
• Битва біля гори Роги Хаттіна, 1187
• Тевтонський орден, 1191
• Падіння Константинополя, 1204
• Падіння Латинського Сходу, 1291