У II тисячолітті до нашої ери на західному узбережжі Малої Азії виникло царство Арцава, в останні роки існування якого столицею стало місто Апаша. Ця назва на момент колонізації греками-іонійцями в XI столітті до н. е. трансформувалось в Ефес. Приблизно з VIII століття до н. е. в місті поширився культ богині тваринного й рослинного світу Артеміди, на честь якої у VII столітті до н.е неподалік Ефесу був збудований невеликий храм.
В середині VI столітті до н.е західна частина Малої Азії була завойована Лідійським царством і в 541 році до н. е. на гроші царя Креза за проектом архітектора Херсифрона із Кносса на місці старого храму Артеміди почалось будівництво нового із білого мармуру. Воно тривало майже сто років і новий храм, який вважається чи не першим, побудованим з мармуру, викликав захоплення сучасників — оточений у два ряди тринадцятиметровими колонами, які підтримували дах розміром 115 на 46 метрів, в середині він містив святилище богині Артеміди, зроблене із слонової кістки і сплаву золота зі сріблом.
За легендою, 21 липня 356 року до н. е., у день коли народився Александр Македонський, місцевий житель на ім'я Герострат влаштував у храмі Артеміди пожежу, підпаливши дерев'яні балки даху, яка зруйнувала його до тла. Спійманий на місці злочину, Герострат під тортурами зізнався, що зробив це задля того, щоб навіки увійти в історію. Він був страчений, а міські збори постановили більше ніколи не згадувати його ім'я. Однак про вчинок Герострата у своїй 12-томній «Грецькій історії» написав грецький історик Феопомп, що частину життя провів у Ефесі, завдяки чому ім'я Герострата тепер є синонімом ганебної слави.
До початку III століття до н. е. храм Артеміди був повністю відновлений у попередньому вигляді і прикрашений скульптурами Праксителя і Скопаса. За однією із версій у вдячність Александру Македонському, який оплатив відбудову, жителі міста замовили його придворному художнику Апеллесу картину із зображенням македонського царя в образі Зевса, якою також прикрасили храм. Він був значно багатше оздоблений і більший за попередній — 127 вісімнадцятиметрових колон у 8 рядів підтримували гігантський дах розміром 137 на 69 метрів, завдяки чому храм Артеміди став широко відомий як одне із Семи чудес світу.
Сьогодні на місці храму стоїть одна колона, відбудована із знайдених фрагментів, а рештки скульптур, фасаду і горщик із жертовними монетами, виявлені під час розкопок, зберігаються у Британському музеї в Лондоні.
Коментарі
Дивіться також
• Падіння Трої, 1184 до н. е.
• Занепад Вавилону, 539 до н. е.
• Собор Святого Петра, 1626
• Відкриття Ейфелевої вежі, 1889
• Гробниця Тутанхамона, 1922