На Кримській конференції глав держав-учасників антигітлерівської коаліції, яка пройшла у лютому 1945 року в Ялті, вдалось досягнути стратегічних угод щодо подальшої війни з Німеччиною і Японією, створення Організації Об'єднаних Націй, але в питаннях повоєнного устрою Європи, зокрема долі Польщі, взаєморозуміння знайдено не було. Після капітуляції Німеччини Радянський Союз не виконав обіцянок щодо польського уряду, і силою насаджував в окупованих східноєвропейських державах прокомуністичні адміністрації.
Третя і остання зустріч "Великої трійки" ставила за мету визначення політичного і економічного майбутнього переможеної Німеччини і рішення повоєнних проблем, як-то поводження з переможеними громадянами та переслідування військових злочинців. Вона розпочалась у передмісті Берліну 17 липня 1945 року за участю президента США Гаррі Трумена, який головував на всіх засіданнях, голови Ради народних комісарів СРСР Йосифа Сталіна та прем'єр-міністра Великобританії Вінстона Черчілля, разом з котрим брав участь і його конкурент по парламентських виборах Клемент Еттлі, та міністрів закордонних справ США, Великобританії та СРСР.
Першими на Потсдамську конференцію 15 липня прибули делегації США і Великобританії, наступного дня — делегація СРСР і 17 липня відбулась приватна ознайомча зустріч Сталіна і Трумена, який у квітні змінив на посту США померлого Франкліна Рузвельта. Після того, як Черчілль подав у відставку, 28 липня він залишив Потсдам, а британську делегацію очолив Еттлі.
Рішенням Потсдамської конференції була проголошена мета зберегти єдність демілітаризованої і денацифікованої Німеччини, територія якої зменшувалась на чверть за рахунок переміщення польського кордону на Захід і польсько-радянського поділу Східної Пруссії, і яка розділялась на чотири окупаційні зони. СРСР підтвердив свою обіцянку оголосити війну Японії, хоча й не підписав прийняту 26 липня Потсдамську декларацію про вимогу її беззастережної капітуляції. США і СРСР уклали попередню угоду про поділ окупаційних зон в Кореї, але не дійшли згоди щодо територіальних претензій Радянського Союзу до Туреччини, який у березні 1945 року денонсував радянсько-турецький договір 1925 року: ні США, ні Британія не погодились з передачею до складу Грузинської та Вірменської РСР частини Східної Туреччини і на розміщення радянських воєнно-морських баз в протоках Босфор і Дарданелли.
Потсдамська конференція закінчила роботу 2 серпня 1945 року, а через чотири дні США скинули атомну бомбу на Хіросіму. 9 серпня, напередодні ядерного бомбардування Нагасакі, СРСР без оголошення війни розпочав бойові дії проти Японії, яка капітулювала через три тижні.
ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Коментарі
Дивіться також
• Німецько-радянська війна, 1941
• Таємна конференція у Касабланці, 1943
• Кримська конференція, 1945
• Капітуляція Німеччини, 1945
• Капітуляція Японії, 1945
• Паризький мирний договір, 1947
• Об'єднання Німеччини, 1990