Нікола Тесла народився 10 липня 1856 року в місті Сміляни Австро-Угорської імперії (зараз територія Хорватії) в родині священника. Після закінчення початкової школи та гімназії в Госпічі, куди його родина переїхала в 1862 році, він навчався у реальному училищі Карловаца, що спеціалізувалось на прикладних науках, у 1875 році вивчав електротехніку у вищому технічному училищі в Граці (нині — Австрія), по закінченні якого деякий час викладав в гімназії Госпіча, а згодом вступив до Празького університету і в 1881 році переїхав у Будапешт, де влаштувався проектувальником в інженерне відділення Центрального телеграфу.
В кінці наступного року Нікола Тесла отримав роботу в «Континентальній компанії Томаса Едісона» в Парижі, яка працювала над проектом електростанції в Страсбурзі, де розробив перший асинхронний двигун, який використовує принцип обертового магнітного поля змінного струму, і працював над створенням багатофазних пристроїв. Через два роки за рекомендацією керівника компанії Чарльза Бечлора Тесла виїхав до США, куди прибув 6 липня 1884 року, щоб продовжити роботу в Нью-Йорку в якості інженера по удосконаленню електродвигунів вже в американській компанії Едісона «Machine Work».
Нова високооплачувана робота не давала можливості реалізувати нові ідеї і в 1889 році Тесла повернувся в Нью-Йорк, де у власній лабораторії займався дослідженням магнітних полів високої частоти, за допомогою яких отримав численні патенти на винаходи, які принесли йому всесвітню славу одного з найвідоміших у світі винахідників у галузі фізики, електро- та радіотехніки.
«Війна струмів», яка досягла свого апогею у 1890-х, коли Томас Едісон став активно використовувати пресу для паплюження самої ідеї використання змінного струму і був змушений об'єднатись з однією з конкуруючих компаній, щоб не втрачати ринок застосування власних генераторів постійного струму, була виграна Нікола Теслою, хоча тривала й по смерті обох видатних винахідників — останній споживач постійного струму в США перейшов на змінний лише в 2007 році.
Незважаючи на близько вісімсот патентів і всесвітню славу піонера з реалізації найсміливіших технічнх ідей (свій останній патент він отримав у 1928 році в за перший літак з вертикальним зльотом і посадкою), останні роки Нікола Тесла жив на скромну пенсію югославського уряду і помер у віці 85 років в бідності і самотності в номері нью-йоркського готелю. Вже по його смерті, того ж 1943 року, Верховний суд США повернув Теслі пріоритет по останньогому з оскаржених його конкурентами патентах.
Коментарі
Дивіться також
• Табулятор Германа Холлеріта, 1889
• «Війна струмів», 1888
• Перша страта на електричному стільці, 1890
• Відкриття рентгенівських променів, 1895
• Помер Томас Едісон, 1931