Переїзд Нікола
Тесла до США
ОсобистостіАндрій Лук'янюк
6 липня 1884 року 28-літній сербський інженер-електрик Нікола Тесла прибув до Нью-Йорка, де після нетривалої роботи на Томаса Едісона створив власну компанію, завдяки роботі в якій став одним з найвідоміших винахідників в галузі фізики, електро- та радіотехніки.На обкладинці: Нікола Тесла, бл. 1890 року © Наполеон Сароні
14949
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Нікола Тесла народився 10 липня 1856 року в місті Сміляни Австро-Угорської імперії (зараз територія Хорватії) в родині священника. Після закінчення початкової школи та гімназії в Госпічі, куди його родина переїхала в 1862 році, він навчався у реальному училищі Карловаца, що спеціалізувалось на прикладних науках, у 1875 році вивчав електротехніку у вищому технічному училищі в Граці (нині — Австрія), по закінченні якого деякий час викладав в гімназії Госпіча, а згодом вступив до Празького університету і в 1881 році переїхав у Будапешт, де влаштувався проектувальником в інженерне відділення Центрального телеграфу.

В кінці наступного року Нікола Тесла отримав роботу в «Континентальній компанії Томаса Едісона» в Парижі, яка працювала над проектом електростанції в Страсбурзі, де розробив перший асинхронний двигун, який використовує принцип обертового магнітного поля змінного струму, і працював над створенням багатофазних пристроїв. Через два роки за рекомендацією керівника компанії Чарльза Бечлора Тесла виїхав до США, куди прибув 6 липня 1884 року, щоб продовжити роботу в Нью-Йорку в якості інженера по удосконаленню електродвигунів вже в американській компанії Едісона «Machine Work».

«Я знаю двох великих людей, один з них Ви, а інший — ця молода людина» — з листа Чарльза Бечлора до Томаса Едісона
Пропрацювавши близько року, Тесла за попередньою домовленістю з Едісоном повністю перепроектував конструкцію його генератора постійного струму, однак, не отримавши обіцяного гонорару у 50 тисяч доларів (близько 1,1 млн в цінах 2010 року), звільнився і через два роки за фінансової підтримки кількох друзів заснував власну компанію «Tesla Electric Light & Manufacturing». Вона займалась створенням генераторів змінного струму для освітлення вулиць Нью-Йорка, саме тим, на чому спеціалізувалась компанія Едісона, але використовувала електродвигуни постійного струму. Це стало початком їх багаторічного конфлікту, який згодом преса охрестила «Війною струмів».

Не в змозі тривалий час знайти інвесторів для своїх досліджень змінного струму, щоб звести кінці з кінцями, Тесла кілька місяців працював на ритті канав, заробляючи по 2 долара в день
Того ж 1887 року Тесла почав досліджувати те, що пізніше назвуть рентгенівським випромінюванням, розробив принцип трансформатора високої напруги (в десятки кіловольт), відомий як «котушка Тесли» (патент на «Апарат для вироблення електричних струмів високої частоти і потенціалу» був отриманий 22 вересня 1896 року), і створив потужний генератор змінного струму. Після демонстрації можливостей генератора на засіданні «Американського товариства інженерів-електриків» в липні 1888 року Джорж Вестінгауз, винахідник, підприємець та власник компанії «Вестінгауз Електрік» за 60 тисяч доларів викупив у Тесли 40 його патентів і найняв консультантом на своєму виробництві промислових машин змінного струму в Пітсбурзі, штат Песильванія.

Нова високооплачувана робота не давала можливості реалізувати нові ідеї і в 1889 році Тесла повернувся в Нью-Йорк, де у власній лабораторії займався дослідженням магнітних полів високої частоти, за допомогою яких отримав численні патенти на винаходи, які принесли йому всесвітню славу одного з найвідоміших у світі винахідників у галузі фізики, електро- та радіотехніки.

«Війна струмів», яка досягла свого апогею у 1890-х, коли Томас Едісон став активно використовувати пресу для паплюження самої ідеї використання змінного струму і був змушений об'єднатись з однією з конкуруючих компаній, щоб не втрачати ринок застосування власних генераторів постійного струму, була виграна Нікола Теслою, хоча тривала й по смерті обох видатних винахідників — останній споживач постійного струму в США перейшов на змінний лише в 2007 році.

Незважаючи на близько вісімсот патентів і всесвітню славу піонера з реалізації найсміливіших технічнх ідей (свій останній патент він отримав у 1928 році в за перший літак з вертикальним зльотом і посадкою), останні роки Нікола Тесла жив на скромну пенсію югославського уряду і помер у віці 85 років в бідності і самотності в номері нью-йоркського готелю. Вже по його смерті, того ж 1943 року, Верховний суд США повернув Теслі пріоритет по останньогому з оскаржених його конкурентами патентах.

Друк 1
Андрій Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 11 червня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 6 липня

Коронація Міндовга

1253
#ЦейДень

Все про 6 липня

Події, факти, персоналії

Закон всесвітнього тяжіння

1687

Створення СРСР

1923

Дебют групи «Queen»

1973

Різанина у Сребрениці

1995