Коронація Міндовга
У місті Новогрудок 6 липня 1253 року Папою римським Іннокентієм IV короновано Великого князя Міндовга, першого та єдиного в історії Литви короля, засновника Литовської держави. Це, однак, не вберегло його від війни із сусідніми католицькими державами і через сім років він відмовився від королівського титулу і повернувся до язичництва.На обкладинці: Печатка Міндовга
25777
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Достовірно походження Міндовга (Міндаугаса) невідоме і за однією з версій його вважають сином першого литовського князя Рінгольда, що правив у Жемантії, за іншими — він мав полоцькі або прусські корені. В історичних хроніках Міндовг вперше згадується в 1219 році, коли він серед інших «старших князів» балтських племен вів переговри з Галицько-Волинським князівством і в 1238 році, коли разом з Данилом Галицьким та новогрудським князем Ізяславом брав участь у поході проти мазовецького князя Конрада. Згідно з літописом, у 1248 році Міндовг був запрошений зайняти престол у місті Новогрудок й досить швидко підкорив Волковиськ і Слонім (нині Білорусія), а в Полоцьку і Гродно поставив правити своїх намісників.

У 1251 році, коли проти Міндовга виступили Тевтонський і Лівонський ордени, а також Галицько-Волинське князівство, він разом з дружиною Мартою та придворними прийняв християнство і Литва була прийнята папою Іннокентієм IV під своє покровительство. За наказом ландмейстера Лівонського ордену в Ризі були виготовлені дві корони, прикрашені дорогоцінним камінням, якими 6 липня 1253 року у Новогрудку (нині — Білорусь) Мідовг з Мартою були короновані на престол.

Незважаючи на те, що крім прийняття хрещення Міндовгу довелось поступитись тевтонцям частиною жемантійських і ятвязьких земель, вони знову виступили проти Міндовга в 1260 році, коли Литва була ослаблена війною з Галицькими і Волинськими князівствами. Відбившись від усіх супротивників, наступного року Міндовг зрікся християнської віри і уклав союз із Новгородським князівством, де правив син Олександра Невського Дмитро Олександрович. Посилення його влади викликало невдоволення балтської знаті і в 1263 році Міндовг разом із двома синами були вбиті в результаті змови, очоленої його племінником Тройнатом, котрий проголосив себе великим князем литовським.

Єдиним спадкоємцем Міндовга, якому вдалось врятуватись, був його старший син Войшелк, котрий в 1264 році за підтримки Пінського князівства відвоював Новогрудок і володіння батька. Він визнав владу волинського князя Василька Романовича і зрікся престолу, проте у квітні 1267 року був убиий іншим претендентом на литовський престол галицьким князем Левом Даниловичем.

Незважаючи на те, що Міндовг був єдиним в історії Литви королем, створене ним Велике князівство вже за 100 років сформувалось як централізована держава і зуміло підкорити майже всі білоруські та українські землі і в 1385 році литовський князь Ягайло уклав унію з Польщею й став польським королем.

Друк
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 6 липня

Закон всесвітнього тяжіння

1687
#ЦейДень

Все про 6 липня

Події, факти, персоналії

Переїзд Нікола Тесла до США

1884

Створення СРСР

1923

Дебют групи «Queen»

1973

Різанина у Сребрениці

1995