Трагедія над Перською затокою
3 липня 1988 року фрегат «Vincennes» військово-морських сил США збив над Персидською затокою іранський пасажирський літак, котрий був помилково прийнятий за іранський винищувач. По літаку було випущено дві ракети, що призвело до загибелі 290 пасажирів та членів екіпажу. На обкладинці: Фрегат «Vincennes»
21442
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Події розгорталися в кінці Ірано-іракської війни, коли кораблі американського флоту використовувались для супроводу кувейтських нафтових танкерів. Авіалайнер А300 компанії Iran Air здійснював політ в рамках міжнародного повітряного коридору 35-кілометрової ширини, прокладеного між аеропортами Бендер-Аббас і Дубаї. У цей же час у Ормузькій протоці перебував ракетний крейсер ВМС США «Vincennes». За декілька хвилин до атаки на пасажирський літак фрегат відбив напад іранського військового корабля і увійшов у територіальні води Ірану, переслідуючи іранські збройні катери, що обстріляли вертоліт, запущений із крейсера.

За версією американських властей іранський літак летів у відведеному повітряному коридорі, але через втомленість і психологічний стрес екіпажу «Vincennes», котрий вперше брав участь в бою, він був помилково ідентифікований як винищувач і бузбитий двома ракетами.

Іранський уряд вважав атаку цивільного літака навмисним незаконним актом, який є наслідком злочинної недбалості, а не нещасним випадком. У 1989 році Іран з приводу цього інциденту звернувся у Міжнародний суд, котрий в 1996 році зобов'язав США виплатити компенсацію в сумі 131,8 мільйонів доларів, половина котрої призначалась сім'ям загиблих.

Дана компенсація була прийнята США як односторонній добровільний акт, оскільки відповідальність за те що трапилося, уряд США на себе не взяв. Віце-президент Джордж Буш-старший, зокрема, заявив: «Я ніколи не буду вибачатися за Америку. Не важливо, які були б факти». Компенсувати вартість літака (близько 30 млн доларів) США відмовилися.

Друк 2
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 3 липня

Коронація Гуго Капета

987
#ЦейДень

Все про 3 липня

Події, факти, персоналії

Битва під Геттісбергом

1863

Другий термін президета Єльцина

1996