5 червня 2004 року в своєму маєтку в Лос-Анжелесі на 94-у році життя помер 40-й президент США Рональд Рейган. Він був похований на території відкритої ним бібліотеки у містечку Сімі-Веллі в Каліфорнії за присутності представники 165 країн, включаючи 25 діючих і 11 колишніх глав держав і урядів.На обкладинці: Рональд Рейган
18510
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply
Політичну кар'єру 53-річний Рональд Вілсон Рейган, у минулому — посередній актор і ведучий кількох популярних шоу, почав у 1964 році, змінивши свої симпатії з Демократичної партії, котру він підтримував в епоху «полювання на відьом», на Республіканську. З дитинства набожний, консервативно налаштований і переконаний антикомуніст, противник державного регулювання економіки і державної підтримки «бомжів, які повинні працювати», Рейган двічі підряд вигравав вибори губернатора Каліфорнії і у 1976 році здійснив невдалу спробу стати кандидатом у президенти від Республіканської партії.
Через чотири роки Рональд Рейган переконливо виграв праймеріз, запросив на посаду віце-президента свого найсильнішого конкурента по партії Джорджа Буша-старшого, у парі з яким 4 листопада1980 року переміг діючого президента Джиммі Картера, котрий виявився нездатним вирішити внутрішні економічні проблеми, вів невдалу зовнішню політику, яка у 1979 році привела до конфронтації з Іраном і захоплення американського посольства в Тегерані.
«Мої співгромадяни американці, я радий повідомити вам, що підписав закон, який навіки поставить Росію поза законом. Ми починаємо її бомбардування через п'ять хвилин» — Жарт Рональда Рейгана 11 серпня 1984 року під час підготовки до свого щотижневого радіовиступу
За наступні два терміни президентства Рональд Рейган провів ряд системних реформ, завдяки чому домігся трикратного зниження інфляції, дворазового — безробіття, досягнувши у середньому майже 4% росту валового продукту. У зовнішній політиці ним була оголошена довгострокова програма по досягненню військової переваги над СРСР, після загострення стосунків з яким, у 1987-у було підписано ряд угод по скороченню озброєннь, включаючи ядерне, що сприяло завершенню Холодної війни.
За життя Рональд Рейган отримав два прізвиська — «Великий коммунікатор» за уміння знаходити спільну мову з різними співбесідниками та аудиторіями різного рівня сприйняття і «Тефлоновий президент» за уміння попри численні гучні політичні скандали виходити з них без втрати довіри і популярності
Незважаючи на те, що ще за свого президентства Рейган пережив кілька складних операцій, в тому числі йому тричі видаляли ракову пухлину, після відставки він продвжував брати участь в партійних заходах. У 1994 році у 83-річного Рейгана була діагностована хвороба Альцгеймера, про що він власноруч повідомив американський народ, і після похорон Річарда Ніксона того ж року він перестав з'являтись на публіці.
Решту життя Рональд Рейган прожив практично в ізоляції у своєму маєтку в Бель-Ейр в Лос-Анджелесі, де й помер у віці 93-х років 5 червня 2004 року від запалення легенів. З цієї причини президент Джордж Буш-молодший оголосив переддень похорон національним днем жалоби — після церемонії прощання за участю представники 165 країн, включаючи 25 діючих і 11 колишніх глав держав і урядів, 40-й президент США був похований 12 червня на території президентської бібліотеки свого імені, яку він відкрив в 1991 році у містечку Сімі-Веллі в Каліфорнії (станом на 2017 рік вона найбільша серед аналогічних 13-и закладів).
Ще за життя 40-го президента США, до його 87-ліття, указом президента Білла Клінтона іменем Рейгана був названий аеропорт у Вашингтоні, через два роки — авіаносець ВМС США. З 2010 року указом губернатора Арнольда Шварценеггера 6 лютого щорічно відзначається в Каліфорнії як День Рональда Рейгана, президента, який за щорічними опитуваннями різноманітних американських масмедіа і спеціалізованих видань навіть через кілька десятиліть після смерті неодмінно входить в десятку найвидатніших особистей США.