Вперше висоту гори, відому під назвою Пік XV, було визначено в 1856 році учасниками британської геодезичної експедиції, яка працювала в районі Гімалаїв з 1802 року. Чрез те, що тривалий час Тібет і Непал були закриті для іноземців і назва Джомолунгма («Свята матір») була невідома європейцям, вони назвали її на честь ініціатора і колишнього керівника британської експедиції головного геодезиста Індії Джорджа Евереста.
Перша спроба піднятися на Еверест була здійснена в 1921 році британцями Джорджем Меллорі і Гаєм Баллоком, які досягли висоти 7005 метрів. Через рік британець Джордж Фінч, використовуючи балонний кисень, піднявся на висоту 8320 метрів, ставши першою людиною, що подолала рубіж висоти у 8 тисяч метрів. У подальшому були здійснені численні спроби підкорити Еверест, але це не вдалось нікому і кращими досягненнями були 8550 метрів Джорджа Меллорі в 1924 році і 8611 метрів швейцарського альпініста Раймона Ламбера і непальця Тенцинга Норгея в 1952-у.
Тенцинг Норгей, шерп за походженням, народився у Східному Непалі в сім'ї пастуха і був 11-м з 13-ти дітей, більшість з яких померла. Точна дата його народження невідома — уже коли Тенцинг став знаменитим за побічними даними було припущено, що він народився у травні 1914 року. З двадцяти років Тенцинг працював носильником у складі альпіністських експедицій і брав участь у шістьох спробах піднятись на Еверест у компанії британських, канадського та швецарських альпіністів. Після рекордного на той час досягнення у парі з Раймоном Ламбером, коли Норгей вперше виступав як рівноправний учасник експедиції, вони вдвох здійснили ще одну спробу восени 1952 року, але вона виявилась невдалою через погану погоду.
В 1953 році Норгей став учасником експедиції англійця Джона Ханта, до складу якої входило понад 400 чоловік, включаючи 382-х носильників. Для підйому на вершину Евересту було сформовано дві пари альпіністів, до однієї з яких увійшли Тенцинг Норгей і Едмунд Хілларі, колишній новозеландський військовий, який вперше побував у Гімалаях в 1948 році. У березні експедиція створила базовий табір на висоті 7890 метрів. Першими на підкорення Джомолунгми 26 травня вирушили Том Бурдільйон і Чарльз Еванс, але вони були змушені повернутись після того, як у Еванса відмовило кисневе обладнання.
28 травня на підкорення Евересту вирушили Хілларі і Норгей при підтримці ще трьох альпіністів. Того ж дня вони досягли висоти 8500 метрів, після чого група підтримки повернулась у базовий табір. Переночувавши, Хілларі і Норгей продовжили підйом і 29 травня 1953 року об 11-30 піднялись на найвищу точку планети. Вони пробули на ній близько 15 хвилин, зробили знімки на підтвердження свого досягнення, Хілларі вбив хрест, отриманий від Ханта, а Норгей залишив у снігу цукерки.
Новина про підкорення Евересту досягла Британії у день коронації королеви Єлизавети II, що дало привід пресі поширити домисли про присвяту альпіністського досягнення цій події. Тим не менш, 37 учасників експедиції Джона Ханта отримали з рук королеви спеціальну медаль на честь сходження на Еверест, Хілларі і Хант були посвячені у лицарі, Норгей був нагороджений Георгіївською медаллю Великобританії (існує версія, що у лицарстві Норгею було відмовлено за наполяганням прем'єр-міністра Індії Джавахарлала Неру) і орденом Зірки Непалу.
Тенцинг Норгей заснував компанію для комерційних альпіністських сходжень і займався організацією багатьох міжнародних експедицій на Еверест. Він помер від інсульту в 1986 році і його кремовані останки були поховані в Інституті альпінізму в місті Дарджилінг в Східних Гімалаях.
Згодом Едмунд Хілларі піднявся на 10 інших найвищих піків у Гімалаях, підкорив Північний і Південний полюси. Пізніше він працював на дипломатичній службі, спробував здійснити політичну кар'єру, заснував благодійний фонд для підтримки народності шерпа, що проживає в Індії, Непалі та Бутані. Едмунд Хілларі був нагороджений вищими нагородами багатьох країн світу, став єдиною людиною, яка ще при житті була зображена на банконті Нової Зеландії (1992) і першим іноземцем, що став почесним громадянином Непалу (2003). Едмунд Хілларі помер у 2008 році у віці 88 років. Його тіло було кремоване і за заповітом частина попелу захоронена на церковному цвинтарі в Окленді (Нова Зеландія), частина — розвіяна над морем і частина — перевезена до буддистського монастиря в Непалі.
8 травня 1978 року австрійські альпіністи Райнхольд Месснер і Пітер Хабелер вперше піднялись на Еверест без кисневого спорядження, 13 травня 1995 року 33-річна британська альпіністка Елісон Харгрівз стала першою жінкою у світі, яка в одиночку підкорила Еверест без кисню і носильників, 25 травня 2001 року на найвищу гору планети першим серед незрячих світу піднявся американський вчитель Ерік Вейхенмаєр.
ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Коментарі
Дивіться також
• Підкорення Північного полюсу, 1909
• Підкорення Південного полюсу, 1911
• Спуск на дно Землі, 1960
• Перша кругосвітня піша подорож, 1974
• Перше сходження на Еверест без кисню, 1978
• Перше сходження на Еверест сліпого, 2001
• Едмунд Хілларі і Тенцинг Норгей на Евересті, 1953 (фото)