Перше сходження на Еверест сліпого
25 травня 2001 року 33-річний американський вчитель Ерік Вейхенмаєр з міста Боулдер, штат Колорадо, який осліп від невиліковної хвороби у віці 13 років, першим із незрячих світу піднявся на найвищу гору планети Еверест. До кінця наступного року він виконав програму «Сім вершин», зійшовши на сім найвищих піків планети на семи континентах. На обкладинці: Ерік Вейхенмаєр, 2001 рік
11532
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Ерік Вейхенмаєр народився в 1968 році з вродженою хворобою сітківки очей, яка переросла у глаукому і у віці 13 років повністю втратив зір. Завдяки батькові Ерік не припинив заняття спортом і у 1987 році закінчив середню школу в місті Вестон, штат Конектикут, і, будучи капітаном шкільної команди з вільної боротьби, виступав за свій штат на чемпіонаті США. Через чотири роки він отримав ступінь магістра в галузі загальної середньої освіти від коледжу Леслі в Бостоні. Весь цей час, за його власним зізнанням, Ерік тренувався рухатись у просторі так, ніби він зрячий, — відмовився користуватися тростиною, грав у футбол, продовжував займатись боротьбою і лише при дальніх переїздах використовував собаку-поводиря.

У 1991 році у складі експедиції Ерік Вейхенмаєр подорожував горами Паміру в Таджикистані, в 1993-у — перетнув льодовик Батура в горах Північного Пакистану, а у 1995 році вразив світ, коли піднявся на найвищу гору Північної Америки Мак-Кінлі (висота 6194 м). На відзнаку його досягнення Вейхенмаєр отримав право нести Олімпійський вогонь в 1996 році і був нагороджений Медаллю мужності. Цього ж року він самостійно піднявся на 900-метрову скелю Ель-Кептен в Йосемітському парку. В 1997 році Ерік одружився і відсвяткував весілля на вершині Кіліманжаро (5895 м) в Танзанії. Невдовзі він захопився парашутним спортом (сольні стрибки), плаванням з аквалангом, лижним спортом і в 1998 році разом з батьком перетнув В'єтнам з Півночі на Південь, проїхавши на велосипеді-тандемі близько 1200 кілометрів.

В січні 1999 року Ерік Вейхенмаєр з другої спроби подолав вищу вершину Південної Америки. Перша спроба виявилась невдалою через погані погодні умови і нестерпний біль в очах на значних висотах. Зробивши операцію, Вейхенмаєр зумів витерпіти 70-градусний мороз, сильний вітер, і біль в очах, щоб насолодитись 20-хвилинним перебуванням на горі Аконкагуа висотою 6962 м.

Після сходження на пік Вінсон в Антарктиді, у 2000 році Ерік Вейхенмаєр став членом команди, яка мала проводити екологічну очистку одного з висотних таборів на шляху до вершини Евереста. Завдяки фінансовій підтримці Національної федерації сліпих США і тому, що в команді було три учасники, які вже долали Еверест, у березні 2001 року Ерік розпочав підготовку до сходження на найвищу точку планети, яку подолав 25 травня 2001 року. Він став першою і поки єдиною, незрячою людиною, якій це вдалось зробити.

Підкорення Евересту прославило Еріка Вейхенмаєра на весь світ — він написав кілька книжок («Торкнутись вершини світу: подорож сліпого», «Далі, ніж бачать очі»), взяв участь у програмах адаптації сліпих, виступав з лекціями на тему подолання життєвих труднощів і самомотивації як для неповносправних, так і бізнес-корпорацій.

Для завершення програми «Сім вершин» (сім найвищих піків на семи континентах) в червні 2002 року Ерік Вейхенмаєр піднявся на Ельбрус (5642 м, Кавказькі гори) і через два місяці — на гору Костюшко (2228 м, Австралія), з якої спустився на лижах.

У 2008 році Ерік Вейхенмаєру підкорилась найвища вершина Нової Гвінеї гора Пунчак-Джая (5029 м).

Наступним захопленням Вейхенмаєра став парапланеризм і рафтинг — він першим серед незрячих самостійно спустився на байдарці по ріці Колорадо у Великому каньйоні.

Друк 1
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 22 березня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 25 травня

Жіноче виборче право

1907
#ЦейДень

Все про 25 травня

Події, факти, персоналії

Вбивство Симона Петлюри

1926

Поєдинок-реванш Алі-Лістон

1965

Володимир Щербицький — перший секретар ЦК КПУ

1972