Страта
Вільяма Кідда
23 травня 1701 року в лондонському Іст-Енді повішено капітана Вільяма Кідда, звинуваченого в морському розбої та вбивстві. Його тіло було поміщено в залізну клітку, підвішену над Темзою, де пробуло 3 роки як попередження іншим піратам. Чутки про заховані Кіддом скарби стали основою багатьох легенд і сюжетом численних книг.На обкладинці: Жан Ферріс «Капітан Кідд в порту Нью-Йорка», 1920 рік
12504
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Вільям Кідд народився у місті Данді в Шотландії у сім'ї моряка. Перші відомості про нього датуються 1688 роком, коли Кідд врятувався із затонулого біля берегів Гаїті англійського корабля і став членом екіпажу французького піратського судна, яке чинило розбої у водах Карибського моря. Наступного року Кідд очолив заколот і, разом з вісьмома англійцями перерізавши французький екіпаж, захопив 16-гарматний фрегат. Отримавши каперський патент, Кідд брав участь у нападах на французькі торгові судна, однак, через рік в результаті заколоту Кідд втратив свій корабель.

У 1691 році Кідд оселився в Нью-Йорку, де незабаром вигідно одружився на багатій вдові. Познайомившись з впливовими людьми, в 1695 році він отримав від уряду Нової Англії новий корабель «Adventure Galley» і набрав команду для захисту англійських торгових суден, що курсували між Англією та Новим Світом, від англійських піратів, а в якості оплати мав отримувати частку від грабунку французьких торгових суден, що плавали в Індійському океані.

6 вересня 1696 року «Adventure» взяв курс на мис Доброї Надії, звідти — до Мадагаскара, на шляху до якого третина команди Кідда загинула від холери. Крім того, піратство в районі Баб-ель-Мандебської протоки виявилось малоприбутковим, команда корабля залишалась більше року без оплати, що викликало ряд бунтів. Придушуючи один з них, довелось застосувати силу, і 30 жовтня 1697 року Кідд власноруч вбив одного з невдоволених, англійця Вільяма Мура. Згодом саме його смерть стала одним із пунктів обвинувачення проти Кідда, оскільки, хоча англійські закони XVII століття і дозволяли застосування фізичної сили щодо членів екіпажу, убивство як покарання було заборонене.

Джеймс Торнхілл «Вільям Кідд», XVII століття
Джеймс Торнхілл «Вільям Кідд», XVII століття

Вважаючи, що він діє згідно із наданими йому повноваженнями, у 1698 році поблизу Гоа Кідд захопив індійський корабель «Quedah Merchant», який перевозив вантаж французької Ост-Індської компанії. Однак, коли звістка про це дійшла Англії і з'ясувалось, що орендатором індійського корабля є Англійська Ост-Індська компанія, його захоплення було розцінено як акт піратства і був відданий наказ про арешт Кідда.

Під час чергового бунту, який спалахнув того ж року, Кідда з кількома вірними йому людьми висадилина одному з острівців біля Мадагаскара, залишивши їм частину їх здобичі з попередніх рейдів й індійський корабель, перейменований в «Adventure Prize». На ньому Кідд вирішив повернутись до Нової Англії. У квітні 1699 року від добрався до острова Ангілья в Карібському архіпелазі, де дізнався, що вже півроку розшукується як пірат. Сподіваючись на заступництво уряду Нової Англії, виданий йому каперський патент і важливість захоплених на французьких кораблях документів, він покинув «Adventure Prize» біля узбережжя одного з сусідніх іспанських островів, там же придбав шлюп «Святий Антоній», на котрому в червні прибув до Нью-Йорка, а звідти — до Бостона, де 6 липня 1699 року був заарештований.

Перед відправкою до Лондона Кідд майже рік провів в одиночній камері, так і не дочекавшись підтримки своїх роботодавців. Разом з дев'ятьма членами його екіпажу Вільяма Кідда судили у Верховному Суді Адміралтейства і 9 травня визнали винним у вбивстві Вільяма Мура та п'яти випадках піратства. 23 травня 1701 року він разом з шістьома спільниками був повішений в доках Іст-Енду. Їх тіла були поміщені в залізну клітку, підвішену над Темзою, де пробули 3 роки як попередження іншим піратам.

Життя і пригоди Вільяма Кідда лягли в основу багатьох легенд і художніх творів, зокрема романів Едгара По, Роберта Стівенсона та Вашингтона Ірвінга, і більше трьох століть надихають шукачів його величезних скарбів, котрі нібито сховані на якомусь з островів Тихого, Індійського чи Атлантичного океанів.

Месопотамія
ВІД ПЕРШИХ ГРОМАД ДО ПЕРШОЇ ІМПЕРІЇ
Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 10 жовтня 2013. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 23 травня

Облога Комп'єна

1430
#ЦейДень

Все про 23 травня

Події, факти, персоналії

Тридцятирічна війна

1618

Вбивство Бонні та Клайда

1934

Помер Джон Рокфеллер

1937

Вбивство Євгена Коновальця

1938