Лондонський Біг-Бен
Архітектура і будівництвоВолодимир Лук'янюк
21 травня 1859 року в Лондоні запущено баштовий годинник Вестмінтерського палацу, відомий усьому світу як Біг-Бен. Довгий час він вважався найбільшим годинником у світі і до сьогодні є одним із найвпізнаваніших символів Лондона і Великобританії в цілому. На обкладинці: Лондонський Біг Бен у наш час, 2011 рік
14357
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після пожежі 1834 року, яка знищила будівлі парламентського комплексу в Лондоні, його реконструкцію було проведено з 1840 по 1870 рік під керівництвом архітектора Чарльза Беррі. Для створення годинникової башти він запросив Огастеса П'юджина, відомого своїми будівлями у неоготичному стилі. Зведення 96-метрової башти почалось в 1858 році. Її основу складає 61-метрової висоти цегельна кладка, зведена на бетонному фундаменті. Чотири годинники, також спроектовані П'юджином, розміщено на висоті 54,9 метрів над землею. Вони мають циферблат діаметром 7 метрів, вкритий матовим склом, і стрілки довжиною 4,2 та 2,7 метри; об'ємні деталі годинників вкриті позолотою.

Сам механізм годинника, який відзначається великою точністю, був створений Едмундом Беккетом та астрономом Джорджем Ейрі і виготовлений королівським годинникарем Едвардом Дентом. Механізм годинника важить 5 тонн і розміщений в окремому приміщенні, а маятник довжиною 4 м важить 300 кг. Для настроювання точності ходу використовуються монети, додавання (або знімання з маятника) кожної з яких змінює швидкість руху годинника на 0,4 секунди за добу. В липні 1859 року на Годинниковій вежі було змонтовано спеціально відлитий дзвін діаметром 2,74 м і висотою 2,29 м, який також називають Біг-Бен, а також чотири менших дзвони для відбивання чвертей години.

Першочергово башту планувалось назвати на честь королеви Вікторії, але під час дебатів у парламенті за нею закріпилось прізвисько Біг-Бен, яке й увійшло в історію. Що до того, якого саме Бенджаміна того часу (Холла, який керував відновлювальним будівництвом, чи Каунта, найвідомішого британського боксера) ім'я лягло в основу прізвиська баштового годинника Вестмінтерського палацу залишається невідомим.

У червні 2012 року рішенням британського парламенту башта, на якій розміщено Біг-Бен, була перейменована в Башту Єлизавети на честь 60-річчя правління королеви Єлизавети II.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 21 червня 2013. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 21 травня

Англо-французький договір в Труа

1420
#ЦейДень

Все про 21 травня

Події, факти, персоналії

Смерть Генріха VI Ланкастера

1471

Британська колонія Нова Зеландія

1840

«Мертві душі» Миколи Гоголя

1842

Політ Чарльза Ліндберга

1927