Вступ України до світової Організації Торгівлі
Після чотирнадцяти років переговорів 16 травня 2008 року Україна стала 152-м повноправним членом світової Організації Торгівлі, що спростило доступ українських товарів до світових ринків і дало можливість розпочати з Європейським Союзом переговори про укладення Угоди про асоціацію.
13479
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Світова Організація Торгівлі (СОТ) почала свою діяльність 1 січня 1995 року як правонаступниця Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ), яка діяла з 1947 року. Головним її завданням є контроль за виконанням т. зв. пакета документів Уругвайського раунду переговорів, який є додатком до Угоди про СОТ, що регулюють питання лібералізації міжнародної торгівлі, використання міжнародних торгових угод як форм стабілізації сировинних ринків та запобігання дискримінації, заборон і обмежень у міжнародній торгівлі.

Секретаріат СОТ на чолі з Генеральним директором знаходиться в Женеві (Швейцарія), її керівним органом є Генеральна рада, яка наглядає за дотриманням угод. Раз на 2 роки відбувають збори Міністерської конференції — вищого органу СОТ, який ухвалює рішення в сфері торгівлі. З 1 вересня 2013 року Генеральним директором організації є Роберто Азеведо

На країни-члени СОТ припадає майже 97% всього світового товарообігу, що охоплює 85 % світового ВВП та понад 85 % населення світу. СОТ забезпечує прозорі умови функціонування світової торгівельної системи: взаємне надання режиму найбільшого сприяння в торгівлі; взаємне надання національного режиму товарам та послугам іноземного походження; регулювання торгівлі тарифними заходами; вирішення торгівельних суперечок шляхом консультацій та переговорів.

30 листопада 1993 року Україна подала офіційну заявку на вступ до ГАТТ, яка 17 грудня для її розгляду створила Робочу групу. 26 липня 1994 року українська сторона передала на її розгляд Меморандум про зовнішньоторгівельний режим. В ході переговорного процесу відбулося 17 засідань Робочої групи й на вимогу СОТ Україна прийняла понад 60 законів, покликаних регулювати питання інтелектуальної власності, мит на сільськогосподарську продукцію, страхову та банківську діяльність, імпорт автомобілів та митні питання, і було проведено двосторонні переговори з 52-ма країнами-членами Робочої групи щодо доступу України на їхні ринки.

У 2005 році новообраний Президент Віктор Ющенко оголосив вступ до СОТ одним з пріоритетів української зовнішньоекономічної політики. Членство в СОТ також було головною умовою Європейської комісії для початку переговорів щодо створення з Україною спільної торгівельної зони. Прискоренню переговорного процесу сприяло отримання Україною статусу країни з ринковою економікою та скасування Сполученими Штатами 18 листопада 2005 року поправки Джексона-Вейніка, прийнятої у 1974 році для обмеження фінансових і торговельних стосунків з країнами, уряди яких порушують права людини, котра встановлювала дискримінаційні податки на український експорт.

28 січня 2008 року Робоча група з питань розгляду заявки про вступ України до СОТ завершила процес технічного оформлення угоди, і 5 лютого Україна підписала Протокол про приєднання до Маракешської угоди про заснування світової організації торгівлі, 10 квітня 411 голосами ратифікований Верховною Радою. 16 квітня відповідний закон підписав Президент Віктор Ющенко і згідно з процедурою рівно через місяць, 16 травня 2008 року, Україна стала 152 країною-членом СОТ. Міністерство економіки України розробило План заходів щодо адаптації української економіки до вимог СОТ, який був затверджений Кабінетом міністрів України 30 жовтня 2008 року.

Станом на 2017 рік членами СОТ є 164 країни і ще 19 ведуть переговори щодо вступу

Членство в СОТ відкрило Україні шлях до підписання у червні 2010 року Угоди про вільну торгівлю з Європейською асоціацією торгівлі (Норвегія, Швейцарія, Ісландія, Ліхтенштейн), яка набрала чинності 1 червня 2012 року. Це дало українській стороні можливість розпочати перемовини з Євросоюзом про створення зони вільної торгівлі, політичну частину якої було підписано 21 березня, а економічну — 27 червня 2014 року.

Друк 7
Яна Примаченко спеціально для © «Цей день в історії», 11 травня 2018. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 16 травня

headset

Битва під Жовтими Водами

1648
#ЦейДень

Все про 16 травня

Події, факти, персоналії

Перше вручення премії «Оскар»

1929

Руслана — переможець «Євробачення»

2004