За часи правління Оттона І з саксонської династії Люндорфінгів, який коронувався у 936 році, Східно-Франкське королівство перетворилося на найпотужнішу державу Західної Європи з сильною централізованою владою і опорою на церкву, як основу королівської влади. Завоювавши Північною Італію, у 962 році Оттон уклав з папою Іоанном XII угоду про гарантії недоторканості володінь Папської держави в обмін на отримання з його рук корони імператора Заходу, яка залишалась вакантною з 924 року, коли помер останній римський імператор Беренгар I, внук Унроша II, близького соратника Карла Великого. Це знаменувало повне відособлення Східно-франкського королівства (Німеччини) від Західно-франкського королівства (Франції) і формування нової держави на німецьких та північно-італійських землях.
Прагнучи укласти шлюбний союз з Македонською династією і уникнути звинувачень візантійського імператора Романа II у відсутності підстав носити рівний йому титул, на Різдво 967 року у Римі Оттон коронував своїм співправителем 13-літнього сина Оттона II. Проте, заручини з 4-річною принцесою Анною не відбулися і лише в 972 році вдалось знайти порозуміння щодо німецько-грецьких конфліктів у Південній Італії, на знак чого у Римі Оттон II одружився з Феофано, племінницею нового візантійського імператора Іоанна I Цимісхія.
Повернувшись у Саксонію, в 973 році Оттон I підкреслено урочисто провів імперський з'їзд (Рейхстаг) в Кведлінбурзі, на якому були присутні польський князь Мешко П'яст, князь Богемії Болеслав Пржемислович, посли Візантії, Данії, Угорщини, Болгарії, київського князя Ярополка Святославича та інших держав. Щоб відзначити молитовний день напередодні Страсного четверга, Оттон I відбув у родовий замок в Мемлебені, де захворів лихоманкою і помер у віці 60 років невдовзі після Великодня, 7 травня 973 року.
Заснована Оттоном I, який з XII століття хроністами став називатись Великим, саксонська династія Оттонідів правила імперією до 1024 року, коли помер бездітний Генріх II і влада перейшла спочатку до Салічної (Франконської) династії, а по смерті через 99 років бездітного Генріха V — знову до саксонської династії, на цей раз Супплінбургів. (Західна) Римська імперія з 1400 року стала іменуватись Священною Римською імперією німецької нації і проіснувала до 1806 року, коли Франц II Габсбург під натиском наполеонівської Франції складав з себе титул і повноваження імператора, а німецькі держави, які вийшли з її складу, утворли Рейнський союз німецьких монархій.
Коментарі
Дивіться також
• Карл Великий — імператор Заходу, 800
• Верденський договір, 843
• Оттон I — імператор Заходу, 962
• Смерть Фрідріха I Барбаросса, 1190
• Кінець Священної Римської імперії, 1806