Ліквідація Усами бен Ладена
2 травня 2011 року в Пакистані спецпризначенцями США вбито лідера терористичної організації «Аль-Каїда» Усаму бен Ладена. Операція під кодовою назвою «Спис Нептуна» була санкціонована президентом США Бараком Обамою і проводилась Військово-морським флотом США у співпраці з Центральним розвідувальним управлінням США. На обкладинці: Усама бен Ладен, приблизно березень 1997 – травень 1998 року © Hamid Mir
28010
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Усама бен Мухаммед бен Авад бен Ладен аль-Катані народився в 1957 році в Ер-Ріяді у сім'ї заможного бізнесмена, що мав тісні звязки із саудівською королівською родиною. Вивчаючи економіку і менеджмент в університеті Джидди (Саудівська Аравія), Усама зацікавився історією шаріату, почав вивчати шаріатське право та ісламську теологію.

У 1979 році, після початку інтервенціїї СРСР в Афганістан, Усама відправився в Пакистан і, використовуючи власні кошти, підтримав моджахедів у їх боротьбі з СРСР, фінансуючи поставки зброї, організацію тренувальних таборів, рекрутування найманців. Крім того, він особисто брав участь в бойових діях, командуючи двотисячним загоном. Там же, в Пакистані була створена «Аль-Каїда», заснована на ідеях джихаду.

Після виводу радянських військ з Афганістану Усама зосередився на питаннях арабського населення Палестини і американської військової присутності в мусульманських країнах. У 1989 році він повернувся в Саудівську Аравію, де під час іракської окупації Кувейту підготував план захисту батьківщини і навіть запропонував уряду допомогу своїх моджахедів. Однак він не знайшов підтримки і, натомість, в Саудівську Аравію були введені війська США. Антиурядова діяльність Усами змусила саудівську владу вислати його з країни в 1991 році, а в 1994-у році — позбавити громадянства.

Перебравшись в Судан, Усама фінансував боротьбу сомалійських бойовиків проти військ США і ООН та спробу замаху на президента Єгипту Хосні Мубарака, за що був висланий і з Судану, отримавши можливість перебратися в Афганістан, де продовжив екстремістську діяльність. Таліби, які контролювали дві третини Афганістану, відмовили США у видачі Усами, і в 1998 році США нанесли повітряний удар по тренувальних базах талібів, однак бен Ладен залишився неушкодженим.

В 1993 році Усама бен Ладен отримав боснійське громадянство з рук президента Боснії і Герцоговини Алії Ізетбеговича в знак подяки за підтримку моджахедами його прагнення створити на Балканах «фундаменталістську ісламську республіку» — Усама фінансував перекидання найманців з арабського світу в Боснію за допомогою суданських партнерів по бізнесу. З 1995 року Усама бен Ладен був активно залучений в чеченський конфлікт, посилаючи агентів «Аль-Каїди» на Північний Кавказ і спонсоруючи чеченських терористів, а також допомагав узбецьким ісламімістам налагодити контакти з афганським рухом Талібан. У 1998-2000 роках Усама неодноразово був у Албанії для формування організації переправки бійців для війни в Косово.

У список найрозшукуваніших ФБР злочинців Усама бен Ладен попав як підозрюваний в організації вибухів посольств США в Найробі (Кенія) і в Дар-ес-Саламі (Танзанія), що відбулися 7 серпня 1998 року, якраз на восьму річницю з дня розміщення американських військ в Саудівській Аравії в період війни в Перській затоці. Спецслужби США оголосили Усаму бен Ладена «терористом номер один», заарештували його банківські рахунки і пообіцяли видати п'ять мільйонів доларів в нагороду за інформацію, яка допоможе його арешту.

Теракт у Нью-Йорку 11 вересня 2001 року зробив Усаму бен Ладена відомим на весь світ. Уряди США і Великобританії заявили, що мають незаперечні докази причетності «Аль-Каїди» до загибелі близько трьох тисяч осіб. Оголошення Усамою бен Ладеном джихаду проти Америки, його фетва від 1998 року, а також інші численні заклики до вбивства американців розглядалися як свідчення того, що у нього були суттєві мотиви організації подібного терористичного акту.

Бен Ладен спочатку спростував свою участь у подіях, але 13 грудня 2001 року світ облетів приватний відеозапис, який підтвердив, що Усама знав про атаки заздалегідь і безпосередньо керував терористами. Перше пряме підтвердження було зроблено офіційно самим Усамою бен Ладеном незадовго до президентських виборів 2004 року в США, коли він у відеозверненні підтвердив участь «Аль-Каїди» в організації терористичних атак 2001 року, а також заявив, що мав до цього пряме відношення, керуючи усіма 19-а викрадачами літаків.

З часу терактів 11 вересня 2001 року про смерть Усами бен Ладена заявляли шість разів. Однак лише 2 травня 2011 року в результаті 4-годинної таємної спецоперації Усама бен Ладен був убитий членами спецпідрозділу військово-морських сил США у своєму будинку в місті Абботтабад за 50 км від Ісламабаду.

Після завершення атаки американці доставили тіло бен Ладена в Афганістан для ідентифікації і того ж дня з дотриманням мусульманських звичаїв поховали його в Аравійському морі. «Аль-Каїда» підтвердила смерть бен Ладена 6 травня 2011 року, пообіцявши помститися за вбивство.

Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 11 листопада 2013. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 2 травня

Мамлюкський султанат

1250
#ЦейДень

Все про 2 травня

Події, факти, персоналії

Помер Леонардо да Вінчі

1519

Біблія короля Якова

1611

Продаж Луїзіани

1803