Відставка уряду Віктора Ющенка
ОсобистостіЯна Примаченко
26 квітня 2001 року підконтрольна Президентові України Леоніду Кучмі парламентська більшість відправили у відставку уряд Віктора Ющенка, який пропрацював лише 16 місяців. Завдяки успішній реформаторській діяльності на посаді прем'єр-міністра Ющенко став достатньо популярним політиком і через три роки переміг під час драматичної президентської виборчої кампанії, відомої як Помаранчева революція.На обкладинці: Віктор Ющенко, 5 липня 2000 року © LS-PRESS/ullstein bild
15590
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Призначення Віктора Ющенка на посаду голови уряду відбувалося в умовах боротьби за владу, яку розпочав Леонід Кучма після своєї перемоги на президентських виборах. Другий строк його правління розпочався з посилення протистояння олігархічних кланів. На цьому тлі успішний Голова Національного Банку України, який мав реноме реформатора та, водночас, не виказував політичних амбіцій, став тією компромісною фігурою, що влаштовувала всіх політичних гравців, і в грудні 1999 року Ющенко був затверджений на посаді прем'єр-міністра України голосами 269 депутатів Верховної Ради, що дало йому карт-бланш на формування Кабінету Міністрів України.

Реалізація програми "Реформи заради добробуту" уряду Ющенка дала можливість домогтися позитивних змін в економіці, відмовитися від бартеру і запозичень, оздоровити ситуацію на енергоринку, суттєво збільшити надходження у бюджет, витрати на соціальні цілі, ліквідувати бюджетну заборгованість по зарплатні, пенсіях та стипендіях і вперше за роки незалежності отримати приріст ВВП, який сягнув рекордних 5,9%.

Однак ліквідація ряду корупційних схем, зокрема в банківській і енергетичній сферах, посилила протистояння уряду Ющенка і олігархів. У серпні 2000 року це обернулось відкриттям кримінального провадження проти компанії "Єдині енергетичні системи України", що належала родині віце-прем'єра Юлії Тимошенко, та арештом її чоловіка і свекра. У цьому конфлікті уряду і олігархів Президент Кучма публічно демонстрував нейтральну позицію, але, де-факто, підтримував тиск на уряд.

Ситуація дещо змінилась після зникнення 16 вересня 2000 року опозиційного журналіста Георгія Гонгадзе. Оприлюднення двома місяцями пізніше депутатом Олександром Морозом "плівок майора Мельниченка" — записів, зроблених у кабінеті Президента, — кинула тінь на перших осіб держави, що призвело до масштабної політичної кризи і старту кампанії "Україна без Кучми". На початку 2001 року до неї долучилася Юлія Тимошенко, яка 19 січня була звільнена з посади віце-прем'єр-міністра ПЕК через відкриття проти неї кримінального провадження.

І хоча політичним силам, які очолили антипрезидентську акцію не вдалося досягти масової суспільної підтримки, і вона закінчилась поразкою, фактично припинившись в кінці березня 2001 року, а Віктор Ющенко публічно демонстрував лояльність до Леоніда Кучми, 26 квітня 2001 року підконтрольна Президентові парламентська більшість відправила очолюваний ним уряд у відставку з формулюванням "реалізація урядової програми "Реформи заради добробуту" не лише не призвела до реальної стабілізації у національній економіці, а ще серйозніше загострила соціально-економічні проблеми в суспільстві".

Новий уряд 29 травня очолив Анатолій Кінах, а Віктор Ющенко перейшов на посаду директора Українсько-російського інституту бізнесу та менеджменту ім. Б. Єльцина. Його реформаторська діяльність на посаді прем'єр-міністра, демонстративне усунення з посади зробили з Ющенка достатньо популярного політика, який виграв парламентські вибори 2002 року на чолі блоку партій "Наша Україна" і переміг під час драматичної президентської виборчої кампанії 2004 року, що увійшла в історію під назвою Помаранчева революція.

Друк 3
Яна Примаченко спеціально для © «Цей день в історії», 24 квітня 2018. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 26 квітня

Перше видання «Кобзаря»

1840
#ЦейДень

Все про 26 квітня

Події, факти, персоналії

Бомбардування Герніки

1937

Помер Павло Скоропадський

1945
headset

Чорнобильська катастрофа

1986