Імперія
Великих Моголів
21 квітня 1526 року у Північній Індії відбулась битва між військами кабульського правителя Захір-ад-діна Мухаммада Бабура та делійського султана Ібрагіма з афганської династії Лоді, перемога в якій стала початком формування Бабуром на території сучасних Індії, Пакистану, Бангладеш і південно-східного Афганістану монгольської держави, котра проіснувала до середини XIX століття.На обкладинці: Прапор Імперії Великих Моголів
30389
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У 1193 році Кутб ад-Дін Айбек, туркмен за походженням, колишній раб і полководець на службі таджицького султана Мухаммад Гурі, завоював Північну Індію, де став наібом (намісником) і за кілька років створив мусульманську адміністрацію з центром у місті Делі. По смерті Гурі 15 березня 1206 року Айбек проголосив себе правителем Афганістану і Північної Індії, а решта таджицької держави Гур невдовзі була завойована Чингізханом. В середині XV століття владу в Делійському султанаті захопила афганська династія Лоді, яка усунула залежну від туранських правителів тюркську династію Саїдів.

Після смерті Тимура його держава почала розпадатись в результаті родинної боротьби за владу і остаточно припинила своє існування в 1501 році, коли племена узбеків завоювали Самарканд і витіснили останнього тимурида хана Захір-ад-діна Мухаммада Бабура в Афганістан, де той заснував нову державу зі столицею в Кабулі і прийняв титул падишаха. За підтримки правителів Ірану він до 1512 року безуспішно намагався повернути Бухару і Самарканд, після чого розпочав підготовку до завоювання Індії, яка була підкоренана його прапрадідом Тамерланом ще у 1399 році.

Хайберський перевал, що лежить на Шовкому шляху і відділяє сучасні Афганістан та Пакистан, Бабур вперше перетнув у 1519 році, а 21 квітня 1526, заручившись підтримкою правителів індуїстської Конфедерації раджпутів, завдав поразки військам Делійського султанату у битві біля селища Паніпат (нині — штат Харьяна). Маючи вдвоє менше за чисельністю військо, але озброєне вогнепальною зброєю і артилерією, Бабур знищив майже половину 40-тисячної армії султана Ібрагіма Лоді, що дозволило йому практично без спротиву зайняти міста Делі та Агру, яка стала столицею його держави.

За чотири роки свого правління Бабур не зумів консолідувати владу на завойованій території, і у 1540 році його син Хумаюн був змушений поступитись частиною території афгаській династії Сурідів. Через 15 років йому вдалось повернути владу над усім султанатом і наступні 150 років стали періодом небувалого розквіту і могутності держави, яку європейські історики назвали Імперією Великих Моголів. Її занепад почався у середині XVIII століття в результаті воєн з Державою Маратха у Західній Індії і завершився у 1857 році падінням останнього імператора Великих Моголів після поразки повстання сипаїв.

Друк 2
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Стаття «Імперія Великих Моголів» торкається події, що стала визначальною в історії людства.

Коментарі

Головні події 21 квітня

Заснування Риму

753 до н.е.
#ЦейДень

Все про 21 квітня

Події, факти, персоналії

Смерть Генріха VII Тюдора

1509

Варшавський договір

1920

«Харківська угода» Віктора Януковича

2010

Перемога Володимира Зеленського на президентських виборах

2019