Відкриття радію
Після чотирьох років досліджень, 20 квітня 1902 року в Парижі Марія та П'єр Кюрі з мінералу уранініт виділили сіль радіоактивного радію. Через рік вони разом з Анрі Беккерелем отримали Нобелівську премію з фізики за фундаментальні дослідження явища радіоактивності. На обкладинці: Марія Кюрі
42272
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Марія Кюрі, уроджена Склодовська, народилась в 1867 році у Варшаві в сім'ї вчителя фізики. За успіхи в навчанні в 1891 році вона стала стипендіатом унівеситету в Сорбонні (Париж), який з успіхом закінчила, отримавши ступені з фізики (1893) і математики (1894). Цього року Марія зустріла П'єра Кюрі, вже відомого фізика і хіміка, котрий в той час займався вивченням явищ магнетизму. Вони одружились в 1895 році, що стало початком довготривалого і плідного партнерства в науці.

Підшукуючи тему для докторської дисертації, Марія Кюрі зайнялась вивченням урану, властивості котрого дали можливість Беккерелю відкрити в 1896 році радіоактивність. Сам термін "радіоактивність", що описує явище випромінювання при розпаді атомів, став загальноприйнятим саме завдяки Марії Кюрі. В лабораторії свого чоловіка вона вивчала мінерал уранініт, з якого добували уран, і висловила гіпотезу про існування в мінералі одного або кількох інших, до того часу невідомих, радіоактивних елементів. П'єр Кюрі приєднався до її досліджень, і в 1898 році вони відкрили полоній, названий так в честь батьківщини Марії Склодовської, і радій.

П'єр Кюрі зайнявся вивченням фізичних властивостей нових елементів, а Марія почала роботу над хімічним виділенням чистого радію, котрий, на відміну від урану і полонію, в чистому вигляді в природі не існує. Марії Кюрі разом з її помічником Анрі Деб'єрну лише через чотири роки, в 1902-у, вдалось отримати 0.1 грама хлориду радію. На підставі цієї роботи в червні 1903 року Марія Кюрі захистила докторську дисертацію і цього ж року разом зі своїм чоловіком та Анрі Беккерелем отримала Нобелівську премію. Вона стала першою жінкою, удостоєною цієї високої відзнаки.

Після трагічної загибелі П'єра Кюрі в 1906 році Марія Кюрі зайняла посаду професора кафедри фізики в Сорбонні (перша жінка-професор в історії цього вузу) і продовжила роботу над отриманням чистого радію. Разом з Анрі Деб'єрном це їй вдалось зробити в 1910 році, і в 1911 році вона стала лауреатом Нобелівської премії з хімії, першою людиною, кому цю віднаку було вручено двічі.

У 1918 році в Парижі під керівництвом Марії Кюрі було відкрито Інститут радію при Паризькому університеті, котрий став одним із світових центрів з хімії і ядерної фізики. Марія Склодовська-Кюрі померла в 1934 році від лейкемії, спричиненої чотирма десятиліттями досліджень радіоктивних елементів. Дочка Марії і П'єра Кюрі, фізико-хімік Ірен Кюрі, разом зі своїм чоловіком Фредеріком Жоліо в 1935 році отримала Нобелівську премію з хімії за відкриття явища штучної радіоактивності.

У 1995 році останки П'єра і Марії Кюрі перепоховані в Пантеоні у Парижі.

Друк 27
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 20 квітня

«Квітневі тези» Володимира Леніна

1917
#ЦейДень

Все про 20 квітня

Події, факти, персоналії

Дебют «Deep Purple»

1968

Остання конституція УРСР

1978

Трагедія у Броварах

2000

Техногенна катастрофа в Мексиканській затоці

2010