6 квітня 1617 року з Варшави розпочався похід польського війська королевича Владислава на завоювання Москви і утвердження на престолі Московського царства, який був підтриманий литовською армією гетьмана Кароля Ходкевича і козацькими полками гетьмана Петра Сагайдачного. Незважаючи на загальну невдачу кампанії, Річ Посполита змусила Московське царство укласти тривале перемир'я на невигідних для нього умовах.На обкладинці: Пітер Пауль Рубенс «Портрет Владислава Вази», 1624 рік
30085
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply
Улютому1610 року, в розпал Смутного часу, який у Московському царстві почався з виступу Лжедмитрія I, налякані селянськими бунтами бояри уклали договір з польським королем і великим князем литовським Сигізмундом III про сходження на московський престол 15-річного королевича Владислава. Після поразки 4 липня 1610 року військ царя Василя Шуйського у битві при Клушині на Смоленщині від армії Речі Посполитої боярський уряд — Семибоярщина — усунув Шуйського з престолу і визнав Владислава московським царем. Однак він так і не прибув до Москви на коронацію, і через півроку після повалення у жовтні1612 року лояльного Польщі боярського уряду новим московським царем Земський собор обрав 16-річного Михайла Федоровича Романова.
Не змирившись із втратою престолу і заручившись влітку 1616 року підтримкою сейму, Владислав розпочав підготовку до походу на Москву, для здійснення якого було сформоване десятитисячне наймане військо. Воно вирушило у похід 6 квітня 1617 року і після об'єднання у вересні під Смоленськом із семитисячною армією великого гетьмана литовського Яна Кароля Ходкевича без бою зайняло місто Дорогобуж, воєвода якого перейшов на польський бік. Це викликало паніку у гарнізоні міста Вязьма, яке практично без бою було захоплене в середині жовтня. Так само легко були зайняті Мещовськ, Козельськ, Серпейськ та Рославль, і в кінці грудня більша частина польсько-литовського війська припинила активні бойові дії на підступах до Москви.
Після тривалих переговорів на підтримку королевича Владислава виступило Військо Запорозьке і у червні1618 року в напрямку Москви виступило 6 полків під керівництвом гетьмана Петра Сагайдачного. Через місяць 20-тисячне козацьке військо зайняло місто Лівни (нині — Орловська область РФ) та Єлець (нині — Липецька область РФ), після чого розділилось і двома фронтами рушило на Рязань і Тулу. У жовтні воно з'єдналось з основними силами Владислава, і після кількатижневої облоги польсько-литовсько-українське військо здійснило кілька спроб штурму Москви, проте зазнало невдачі.
Це стало переломним моментом Польсько-московської війни, яка тривала з 1609 року, — не маючи змогу завершити її остаточною перемогою, проте утримуючи під своїм контролем значну частину західних земель Московського царства, у грудні 1618 року Річ Посполита уклала з ним Деулінське перемир'я тривалістю 14,5 років, за яким до Речі Посполитої відходили Смоленська, Чернігівська й Новгород-Сіверська землі, цар Михайло Федорович офіційно відмовлявся від титулів правителя Лівонії, Смоленська та Чернігова і визнавав за Владиславом Вазою титул «цар московський».
Остаточно від претензій на московський трон Владислав відмовився вже як король Речі Посполитої за Поляновським договором 1634 року, що завершив чергову Польсько-московську війну і підвердив умови Деулінського перемир'я, — на цей момент Польсько-литовська держава досягла свого максимального розміру, а територія Московського царства скоротилась до кордонів XV століття.