Замах на Мартіна Лютера Кінга
4 квітня 1968 року у Мемфісі 39-літній борець за громадянські права чорношкірих бабтистський пастор Мартін Лютер Кінг став жертвою замаху білого фанатика-расиста Джеймса Ерла Рея, котрий вистрілив Кінгу в спину і смертельно поранив його. На обкладинці: Мартін Лютер Кінг
16223
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Кінг прибув до Мемфіса (штат Теннессі), щоб підтримати забастовку негрів-сміттярів, яка тривала з 11 лютого. Після виступу в місцевій церкві п'ятидесятників, він зупинився в мотелі «Лорейн», де й був убитий на балконі свого номера кулею, випущеною з гвинтівки. Вона пробила йому щелепу, шию, спинний мозок і застряла в плечі. Через годину Мартін Лютер Кінг помер у госпіталі після невдалих спроб зробити йому прямий масаж серця.

Убивство Кінга, лауреата Нобелівської премії миру, одного з найпопулярніших і найавторитетніших негритянських лідерів, котрий подібно Махатмі Ганді проповідував ненасильницькі методи боротьби з проявами расизму в США, викликало масові заворушення майже у 100 містах країнив, в тому числі таких великих, як Вашингтон, Чикаго і Балтімор. Через п'ять днів президент Ліндон Джонсон оголосив про введення національного дня скорботи за померлими борцям за громадянські права, проте на похорони Кінга, які відбулись в Атланті за присутності 300 тисяч чоловік, замість нього поїхав віце-президент Х'юберт Хемфрі.

Двічі судимий Джеймс Рей, котрий з підробленим канадським паспортом намагався втекти у Родезію (нині — Зімбабве), у червні був заарештований у Лондоні, і в березні 1969 року постав перед мемфіським судом, де, прагнучи уникнути страти на електричному стільці, визнав себе винним у вбивстві Кінга і був засуджений до 99 років ув'язнення. Згодом він відмовився від своїх свідчень, але жодна з його кількох десятків апеляцій не була задовільнена.

У 1990-х роках дружина і діти Мартіна Лютера Кінга неодноразово публічно апелювали до громадської думки, заявляли про підтримку тверджень Рея, що його зробили "цапом-відбувайлом" і, спираючись на те, що останні шість років свого життя Кінг перебував під постійним наглядом ФБР, стверджували, що він став жертвою змови за участю урядових і військових кіл. Справа Кінга переглядалась різними інстанціями чотири рази з однаковим вислідом — Джеймс Рей убив Мартіна Лютера Кінга.

Помер Джеймс Ерл Рей 23 квітня 1998 року у віці 70 років від ускладнень, пов'язаних із захворюванням нирок і печінкової недостатності, викликаної гепатитом C. Вдова Мартіна Лютера Кінга і його троє дітей висловили співчуття родині Рея і жаль з приводу того, що «ніколи для Америки не настане день нового процесу у справі Рея, процесу, який міг би відкрити таємницю вбивства Мартіна Лютера Кінга і факт невинуватості містера Рея». Родина відмовилась ховати Джеймса Рея в США і урна з його прахом була відвезена на батківщину його предків в Ірландію.


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження
Друк 2
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 4 квітня

Олексій Комнін — імператор Візантії

1081
#ЦейДень

Все про 4 квітня

Події, факти, персоналії

Створення НАТО

1949

Бухарестський саміт НАТО

2008