Падіння першої Мексиканської імперії
Під тиском повстанців на чолі з генералом Санта-Анна 19 березня 1823 року імператор Мексики Аґустин I Ітурбіде зрікся престолу і залишив країну. Мексиканська імперія, сьома за площею держава світу, проіснувала лише два роки, і в 1824 році новопроголошену Федеративну республіку Мексика очолив обраний президент Міґель Гуадалупе Вікторія.
20899
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Ідея підкорення Мексики належала іспанському конкістадору Дієго Веласкесу де Куельяр, який у 1518 році організував експедицію Ернана Кортеса. Він за два роки підкорив імперію ацтеків у долині Мехіко і швидко встановив контроль над захід і південь від Теночтитлана. У 1522 р. іспанський імператор Карл V затвердив Кортеса генерал-капітаном і губернатором завойованих земель, подарував йому титул маркіза дель Вальє де Оахака і відписав у його особисте володіння землі площею 64 750 км2 з 100 000 індіанців, які проживали на них.

Мексиканська імперія, 1823 р.
Мексиканська імперія, 1823 р.

Падіння імперії ацтеків знаменувало нову епоху в історії Мексики — період 300-річного іспанського панування, відомий як Нова Іспанія. До її складу входили сучасні території Мексики, південно-західні штаті США, територія всієї Центральної Америки (до сучасної Панами), а також Куба, Флорида, Філіппіни і ряд островів у Тихому океані та Карибському морі. У 1535 р. Мексика увійшла до складу новоствореного віце-королівства Нова Іспанія. Першим віце-королем, особистим представником іспанського монарха у Новій Іспанії став Антоніо де Мендоса.

Захоплення Іспанії Наполеоном у 1807 році сприяло поширенню думок про незалежність серед мексиканців. 16 вересня 1810 році католицький священник Мігель Ідальго-і-Костія проголосив у маленькому місті Долорес незалежність Мексики, що призвело до одинадцятирічної війни за незалежність. 27 вересня 1821 року була проголошена Декларація незалежності Мексики від Іспанії. Новий парламент країни бажав встановити тісні зв'язки з колишньою метрополією, припускаючи, що іспанський король Фердинанд VII стане імператором Мексики, але обидві держави будуть незалежними одна від одної. Але Фердинанд незалежності колонії не визнав, і у травні 1822 року Конгрес Мексики проголосив генерала Аґустин де Ітурбіде імператором під іменем Авґустин I. Це був тимчасовий захід, допоки котрийсь з європейських монархів не погодиться правити Мексикою.

Коронація Авґустина I відбулась 21 липня 1822 року у Мехіко. Антимонархічні фракції Конгресу різко критикували діяльність імператора, і 31 жовтня він розпустив парламент. Це привело до повстання військового гарнізону у Веракрусі під керівництвом генерала Антоніо Санта-Анни, якого згодом підтримали війська генерала Гуадалупе Вікторії. 1 грудня Санта-Анна проголосив Мексику республікою. За два місяці проти імператора виступили практично всі штати Мексики за виключенням самого Мехіко, що змусило Авґустина I 19 березня 1823 року зректися престолу і залишити країну.

1 липня 1823 року було проголошено створення республіки Сполучених провінцій Центральної Америки. Іспанія визнала незалежність Мексики в 1836 році.

В 1824 році Ітурбіде повернувся до Мексики в надії повернути владу. Мексиканський конгрес оголосив його поза законом і заочно засудив до страти. Невдовзі він був арештований і розстріляний 19 липня 1824 року.

Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 4 квітня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 19 березня

headset

Роксолана, зачинателька «Жіночого султанату»

1534
#ЦейДень

Все про 19 березня

Події, факти, персоналії

Незалежність радянської УНР

1918

Поховання загиблих під Крутами

1918

Перше засідання Європарламенту

1958

Епідемія лихоманки Ебола

2014