У лютому 1947 року уряд Великої Британії поінформував США, що більше не в змозі надавати Греції і Туреччині економічну і військову підтримку. Адміністрація Трумена була переконана, що обидві держави активно протистоять комуністичній загрозі і вирішила скористатись можливістю хоча б опосередковано, але виступити проти Радянського Союзу — з кінця Другої Світової війни ліворадикальні партизанські сили вели бої проти уряду Греції, а від Туреччини Радянський Союз вимагав передачі свого роду контролю над протокою Дарданели, що забезпечувала вихід з Чорного у Середземне море.
12 березня 1947 року Трумен виступив перед обома палатами Конгресу: Радянський Союз ініціює і підтримує комуністичну діяльність по всьому світу, загроза комунізму для демокртаичних країн може бути не тільки зовнішня, але й внутрішня, тому США повинні надавати військову і економічну допомогу всім державам, над якими нависла комуністична загроза. Саме така ситуація склалась у Південній Європі — США повинні підтримати грецький уряд у боротьбі з кількома тисячами партизанів, керованих комуністами, і допомогти Туреччині зберегти цілісність держави. Трумен зажадав виділення 400 мільйонів доларів для "підтримки демократії у Греції" і "свободолюбивих людей Туреччини".
Не всіх у Конгресі переконали аргументи Трумена — партизан у Греції підтримував не СРСР, а Югославія, стосунки якої з Радянським Союзом були досить напружені (а через рік практично повністю розірвані), а від Туреччини СРСР вимагав не контролю над Дарданелами, а гарантій, що ця стратегічна протока не буде надана у користування ворогам СРСР, як це сталося в роки Другої Світової війни. Великі сумніви викликала також демократичність існуючих у Греції і Туреччині державних інституцій. Проте через два місяці Конгрес задовільнив запит президента. Однак, у наступні роки у Греції і Туреччині були встановлені зовсім не демократичні, а репресивні праворадикальні режими, що не завадило багатьом у світі вважати, що потягом наступних 40 років саме завдяки доктрині Трумена США зуміли ефективно протистояти експансії СРСР.
ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Коментарі
Дивіться також
• Початок «холодної війни», 1946
• План Маршалла, 1947
• «Голлівудська десятка», 1947
• Створення НАТО, 1949
• «Полювання на відьом» Джозефа Маккарті, 1950
• Початок розрядки напруженості між США і СРСР, 1972
• Об'єднання Німеччини, 1990
• Розпад СРСР, 1991