Закінчення Першої Пунічної війни
10 березня 241 року до н. е. поразкою флоту Карфагена у битві біля Егадських островів завершилась Перша Пунічна війна. Спустошений 23-літньою війною, Карфаген був змушений погодитись на підписання мирного договору, за яким Сицилія ставала першою заморською провінцією Римської республіки, і виплати протягом 10 років контрибуції розміром 3200 таланів.
33344
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

До початку III ст. до н. е. Римська республіка практично повністю колонізувала весь Апеннінський півострів, за виключенням Цизальпійської Галлії (територія між Рубіконом і Альпами), розбивши Латинський союз міст та племен Лація і витіснивши грецькі колонії з півострова. Військові досягнення Риму посилили протистояння з Карфагеном, потужною морською державою у Північній Африці, яка підкорила південь Іспанії, Балеарські острови, Сардинію, Корсику і західну половину Сицилії.

Конфлікт між Римом і Карфагеном, який переріс у першу Пунічну війну, розгорівся в 264 році до н. е., коли обидві держави втрутились у протистояння між тираном Сіракуз Гієроном II і найманцями попереднього царя Агафокла, які у 282 році до н. е. захопили північно-східну частину Сицилії. Розбиті у 269 році до н. е., вони звернулись по допомогу до Римської республіки, а на боці Сіракуз виступив Карфаген, що привело до силового протистояння між їх військами за контроль над містом Мессаною (нині — Мессіна).

Захопивши Мессану, за два роки римські війська підкорили більшість грецьких міст Сицилії, змушуючи їх розірвали зв'язки з Карфагеном і визнати над собою протекторат Римської республіки. Завдяки сильному флоту Карфагену вдалось блокувати Сицилію і Південну Італію, контролючи більшість міст узбережжя, проте у 260 році до н. е. новостворений римський флот отримав першу перемогу над карфагенянами у битві біля Ліпарських островів, а через п'ять років римські війська висадились на півночі Африки з метою захопити столицю Карфаген.

Проте римський флот був ущент розбитий і основні бойові дії знову перемістились на Сицилію, де завдяки успіхам полководця Гамількара Барки війна затягнулась ще на дисятиліття, допоки 10 березня 241 року до н. е. флоти Риму і Карфагену не зійшлись у битві біля Егадських островів. З римського боку було 300 бойових і 700 транспортних кораблів, яким протистояло 250 суден супротивника. Флот карфагеннян поступався кількісно, був зібраний наспіх, не мав достатньої кількості солдатів і гребців на веслах, що і стало вирішальним фактором бою — близько 50 їх кораблів було знищено, ще 70 захоплено, а решта врятувались втечею; Рим втратив 80 суден.

Поразка у битві біля Егадських островів спонукала сенат Карфагену віддати Гамількару Барці наказ підписати з Римом мирний договір, за яким Сицилія (крім Сіракуз) разом з рядом прилеглих островів ставали першою заморською провінцією Римської республіки, а Карфаген протягом 10 років був змушений виплатити контрибуцію розміром 3200 таланів. 23-літня війна привела до тривалої фінансової кризи в Карфагені, ряду заворушень у військах, чим скористався Рим і взяв під контроль Сардинію та Корсику.

Прагнучи надолужити територіальні втрати і знайти засоби для сплати контрибуції, карфагеняни розширили свої володіння на Піренейському півострові, багатому сріблом, де в 221 році до н. е. заснували колонію Новий Карфаген (нині — Картахена, Іспанія). Їх експансія на північ привела до Другої Пунічної війни, яка почалась через три роки, коли син Гамількара Ганнібал Барка, взяв в облогу грецьку колонію Сагунт, яка перебувала під протекторатом Риму.

Друк 6
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 8 березня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Дивіться також

Заснування Риму, 753 до н. е.
Заснування Карфагену, 814 до н. е.
Римська республіка, 509 до н. е.
Друга Пунічна війна, 219 до н. е.
Падіння Карфагена, 146 до н. е.

Головні події 10 березня

Другий понтифікат Бенедикта IX

1045
#ЦейДень

Все про 10 березня

Події, факти, персоналії

Помер Тарас Шевченко

1861

Перша конституція радянської України

1919