Витоки радянсько-китайського конфлікту на острові Даманський лежали в недосконалості Пекінського договору 1860 року, за яким кордон між Китаєм і Росією, що пролягав по річках Амур і Уссурі, визначався по берегах рік, а водний простір і острови розмежовані не були. З початку 1960-х років стосунки між двома комуністичними наддержавами стали напруженими — Китай звинувачував радянське керівництво у відході від справжнього марксизму і з середини 1960-х відкрито оголосив СРСР одним з ворогів (поряд із США) Китайської революції.
За версією СРСР 2 березня 1969 року китайці порушили кордон і напали на радянський прикордонний загін. За версією Китаю саме радянські військові перейшли кордон і китайці були змушені захищатись. У наступних бойових діях з обох боків були задіяні не тільки прикордонні, але й регулярні війська, артилерія і танки. Незважаючи на великі людські втрати, жодній із сторін не вдалось закріпитись на острові Даманський.
У вересні 1969 року на радянсько-китайських переговорах було вирішено зберегти існуючий кордон, а в травні 1991 року кордон між СРСР і Китаєм був проведений по фарватеру ріки Уссурі і Даманський відійшов до Китаю. Після визнання острова частиною КНР протока була засипана і він став частиною китайського берега.
ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН