Відкриття Плутона
Наука, освіта і технікаВолодимир Лук'янюк
18 лютого 1930 року 25-річний американський фотограф-лаборант Клайд Томбо, що працював в приватній обсерваторії в місті Флегстафф, штат Арізона, після двох років пошуків виявив у зузір'ї Близнюків дев'яту, найвіддаленішу планету Сонячної системи Плутон.На обкладинці: Плутон, сфотографований космічним апаратом «New Horizons», липень 2015 року
19655
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У 1845 році француз Урбен Левер'є провів теоретичні розрахунки для пояснення невідповідності руху Урану від орбіти, яка мала б бути згідно законам Кеплера. На їх підставі наступного року німець Готфрід Галле відкрив восьму планету Сонячної системи, названу Нептун. Однак наступні спостереження за Ураном показали, що гравітаційний вплив на нього з-боку Нептуна недостатній для пояснення особливостей його руху. Для пошуку невідомої планети у 1894 році американський астроном-любитель Персіваль Ловелл заснував приватну обсерваторію, куди залучив професійних астрономів і наступні 23 роки фінансував безуспішні пошуки таємничої «Планети X».

По смерті Ловелла пошуки «Планети X» не припинились. У 1928 році за них взявся 23-літній астроном-аматор Клайд Томбо. Він фотографував зоряне небо з допомогою 13-дюймового астрографа, щоб порівняльним аналізом фотознімків знайти об'єкти, які змінили своє положення. Це дало можливість Томбо відкрити сотні астероїдів, комету та багато змінних зірок. 18 лютого 1930 року у сузір'ї Близнюків він виявив нову планету.

Після підтвердження його результатів кількома іншими астрономами, 13 березня, в річницю народження Ловелла і Вільяма Гершеля, відкривача Урану, Томбо повідомив про своє відкриття широку громадськість.

За відкриття планети, 1 травня 1930 року названої Плутон, Клайд Томбо був відзначений багатьма міжнародними нагородами. У 1932-у він вступив до Канзаського університету, по закінченні якого і далі працював у обсерваторії Ловелла. З 1943 року зайнявся викладацькою роботою.

Помер Клайд Томбо в 1997 році. Через дев'ять років частку його праху було поміщено в космічний апарат «New Horizons», який 13 липня 2015 року пройшлов на рекордно близькій відстані 13 тисяч кілометрів від Плутона.

Що було потім

Тривалий час вчені вважали Плутон тією самою «Планетою X», існування якої передбачав Персіваль Ловелл. Однак у 1971 році був відкритий Харон, супутник Плутона, що дало можливість обчислити його масу і діаметр, які виявились в 5 і 2 рази меншими земних, відповідно. Це заклало перші сумніви у астрономів чи можна вважати Плутон планетою. Після того як до початку XX століття було знайдено велику кількість співрозмірних із Плутоном зоряних об'єктів, у 2006 році на XXVI асамблеї Міжднародного астрономічного союзу, де вчені дали визначення таким поняттям як «планета», «карликова планета» і «астероїд», Плутон був виключений із переліку планет Сонячної системи.

Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 29 січня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 18 лютого

Смерть Тамерлана

1405
#ЦейДень

Все про 18 лютого

Події, факти, персоналії

Помер Мікеланджело Буонарроті

1564

Страта Марії Стюарт

1587

Перше фото з марсохода «Perseverance»

2021