Соціальна
мережа Facebook
location_on
Кембридж
Розваги і дозвілляВолодимир Лук'янюк
4 лютого 2004 року почав роботу сервіс «Thefacebook», створений студентом Гарвардського університету Марком Цукербергом з трьома своїми приятелями. Через рік він змінив назву на Facebook і сьогодні є найбільшою соціальною мережею світу.
21408
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Коли у 2002 році вісімнадцятирічний Марк Цукерберг поступив на факультет психології Гарвардського університету він уже мав певний досвід у комп'ютерному програмуванні, яким захопився ще в шкільні роки, і був автором кількох програм. На другому курсі заради розваги він за ніч створив сайт «Facemash», на якому студенти мали можливість оцінювати фотографії студенток, виходячи з власних симпатій. Для цього Цукербергу довелось зламати базу даних Гарвардського університету, звідки він скопіював конфіденційні дані студентів, — сайт дуже швидко став популярним, але за два дні був закритий через перевантаження університетських серверів і скарги студентів на неправомірність використання їх фотографій.

Це стало предметом подальшого розслідування і Цукербергу довелось вибачатись, щоб уникнути виключення з університету. Однак завдяки своїй несподіваній популярності він привернув увагу групи студентів, які з грудня 2002 року працювали над проектом HarvardConnection, соціальної мережі для студентів і випускників Гарварду, де користувачі могли шукати друзів, відправляти їм повідомлення, оновлювати свої персональні профілі і вести власний блог. Через відмову ключового програміста від подальшої роботи, автори проекту брати-близнюки Камерон і Тайлер Вінклевосси звернулись до Цукерберга з пропозицією про співпрацю.

На зустрічі, яка відбулась 25 листопада 2003 року, Цукерберга конфіденційно познайомили з деталями проекту, повідомли про його поточний стан і плани подальшого розвитку. За твердженням Вінклевоссів вони досягли усної угоди про співпрацю, надали Цукербергу пароль до сервера HarvardConnection, доступ до всіх кодів, щоб він міг увійти в курс справ і зайнятись подальшим програмуванням сервісу, що мало стати його партнерським внеском у проект. 30 листопада 2003 року Цукерберг скачав всі коди на свій комп'ютер, пообіцявши Вінклевоссам завершити роботу якнайшвидше, однак протягом грудня надіслав їм кілька листів, в яких, посилаючись на хронічну зайнятість, повідомив про повільний прогрес у роботі над сервісом.

11 січня 2004 року Марк Цукерберг зареєстрував доменне ім'я thefacebook.com, 14 січня зустрівся із Вінклевоссами, запевнивши їх у подальшій співпраці, а 4 лютого 2004 року запустив сервіс «Thefacebook», інтернет-каталог студентів і випускників Гарварду, більшість сервісів якого були аналогічними до HarvardConnection і над яким він працював разом із двома однокурсниками. Дізнавшись про це 6 лютого, брати Вінклевосси і їх партнер Дівья Нарендра провели повну ревізію стану справ з власним сервісом, виявили, що за два місяці він не зрушив з місця і 10 лютого направили Цукербергу лист з вимогою закрити «Thefacebook». Вони також звернулись в адміністрацію та студентське керівництво Гарвардського університету із заявою про порушення Цукербергом коду честі вузу.

Розглянувши питання, адміністративна і студентська ради Гарвардського університету заявили, що справа знаходиться поза їх компетенцією і у 2004 році власники HarvardConnection, який був запущений 21 травня 2004 року вже зусиллями інших програмістів, подали позов до суду на Thefacebook, стверджуючи, що Марк Цукерберг порушив усний контракт щодо роботи над їхнім проектом, незаконно використав їх програмний код і вкрав ідею та архітектуру їхньої соціальної мережі. Розгляд цієї справи тривав до 2008 року, коли було досягнуто мирової угоди, за якою Facebook виплатив 20 мільйонів доларів компенсації готівкою і 45 — акціями. Через два роки співвласники HarvardConnection знову подали в суд на Facebook за маніпуляції з вартістю акцій, але програли справу у першій інстанції і відмовились від подальшої боротьби.

Судовий позов проти Facebook подав і колишній партнер Цукерберга бразилець Едуардо Саверін, який на паритетних з ним засадах фінансував розробку Thefacebook і був його комерційним директором та бізнес-менеджером, — Саверін зумів довести, що після того як у 2005 році він припинив роботу у Facebook, Цукерберг шляхом маніпуляцій розмив його частку в компанії з 34% до 0,03%, і в 2009 році домігся своїх прав на 7% акцій компанії.

У березні 2004 року Thefacebook вийшов за межі Гарварда і підключив до своєї мережі студентів Стенфорда, Колумбійського університету і Єля. Влітку компанія переїхала в Каліфорнію, де її очолив підприємець Шон Паркер, співзасновник скандально відомої файлообмінної мережі Napster, зусиллями якого було залучено перші великі інвестиції, а її назву було змінено на Facebook. Восени того ж року доступ до сервісу був розширений спочатку для всіх університетів США та Канади, потім — для шкіл, а 26 вересня 2006 року — всім бажаючих віком від 13 років. Справжнє ж зростання Facebook почалось після придбання у 2007 році частки у ній корпорацією Microsoft — у 2010 році Facebook став третьою за капіталізацією веб-компанією у США.

Месопотамія
ВІД ПЕРШИХ ГРОМАД ДО ПЕРШОЇ ІМПЕРІЇ
Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 1 лютого 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 4 лютого

Гетьман Богдан Хмельницький

1648
#ЦейДень

Все про 4 лютого

Події, факти, персоналії

Кримська конференція

1945

Розпад Югославії

2003

Перший уряд Юлії Тимошенко

2005