Відомий сьогодні під назвою Манхеттен (від «Манна-хата», «Острів багатьох пагорбів» мовою місцевого індіанського племені делаварів), острів між ріками Гудзон та Іст-Рівер був відкритий у 1524 році флорентійським мореплавцем на службі Франції Джованні Верацанно, який назвав його південну частину Новий Ангулем на честь свого покровителя Франциска I, який до коронації носив титул графа Ангулемського.
Наступна задокументована згадка про цей регіон належить англійцю Генрі Хадсону, який за завданням штатгальтера Нідерландів Моріца Оранського здійснив кілька експедицій у пошуках шляху до Китаю та Індії через Арктику, в обхід іспанських та португальських володінь, — в 1609 році він побував у відомій сьогодні як Нью-Йоркська затоці, на берегах котрої виявив великі колонії бобрів, хутро яких високо цінувалось в тогочасній Європі.
Перші торгові факторії Нассау і Олбані (обидві сьогодні входять до складу міста Олбані, штат Нью-Йорк) були облаштовані в 1615 році на березі ріки Гудзон, а перші постійні поселенці з'явились тут в травні 1624 року — на відміну від англійських пілігримів чотирма роками раніше, тридцятьом голландським сім'ям вдалось висадитись на узбережжі і заснувати кілька поселень в гирлах рік Гудзон, Делавер і Коннектикут. Загроза нападу з боку інших європейських колоніальних держав спонукали генерального директора голландської Вест-Індської компанії Віллема Верхюлста збудувати в 1625 році на південному краї острова Манхеттен укріплений форт Амстердам. З часом він став центром торгівлі і перетворився на містечко Новий Амстердам, яке його наступник Пітер Міньойт вибрав в якості столиці коллонії Нові Нідерланди.
Згідно з легендою, того ж року за товари вартістю 60 гульденів (1100 доларів в цінах 2012 року) Міньойт купив у вождя міцевого племені делаверів весь острів Манхеттен, що стало основою економічного зростання Нового Амстердама. У вересні 1647 року в місті, де на той час проживало трохи більше 300 чоловік, для відстоювання прав містян перед Вест-Індською компанією була обрана рада з дев'яти чоловік. Після чергового конфлікту із її директором Пітером Стаувессентом у квітні 1650 року вона надіслала на нього скаргу в Генеральні штати в Гаазі і прохання змінити адміністрацію колонії та надати Новому Амстердаму право захищати свої інтереси як окремій від компанії громаді.
Перебуваючи у той час в стані війни з Англією і остерігаючись заворушень у своїх заморських колоніях, які знаходились поруч з англійськими, в 1652 році уряд Нідерландів надав Новим Нідерландам права самоврядної території, а Новому Амстердаму — стаус самоврядного міста. Офіційний лист з цим рішенням надійшов у Новий Світ 2 лютого 1653 року і на його підставі в Новому Амстердамі була створена мерія, що складалась із виконавчої і законодавчої палат, судова колегія та обраний шериф.
Одним з перших рішень мерії стали заходи з будівництва нових та укріплення старих фортифікаційних споруд. Це виявилося зайвим, оскільки війна з Англією закінчилась наступного року, і недостатнім, щоб захистити Новий Амстердам, який, як і вся колонія Нові Нідерланди, був завойований під час Другої Англо-голландської війни, — не в змозі протистояти 4 англійським кораблям, озброєним гарматами і з 450 матросами на борту, 9 вересня 1664 року Пітер Стаувессент підписав акт про здачу на милість перможця.
За Бредським договором 1667 року в якості компенсації за втрачену колонію Нідерланди отимали острів Ран в Молуккському архіпелазі та колонію Сурінам в Південній Америці. Через шість років вони зуміли відвоювати Нью-Йорк, який перейменували у Нью-Оранж, проте в 1674 році були змушені знову відмовитись від нього за рішенням Вестмінстерського договору, який підвів підсумки Третьої англо-голландської війни.
ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Коментарі
Дивіться також
• Остання експедиція Генрі Гудзона, 1610
• Заснування Чикаго, 1674
• Заснування Мельбурна, 1835
• Заснування Сіднея, 1788
• Заснування Лас-Вегаса, 1905
• Емпайр Стейт Білдінг, 1931