Римський
імператор Траян
ОсобистостіГанна Дзекан
Зі смертю 28 січня 98 року імператора Нерви намісник Верхньої Германії 45-річний Марк Ульпій Траян став 13-м імператором Риму. Завдяки його успішній внутрішній політиці і величезним завоюванням Римська імперія вступила в період свого найвищого розквіту і могутності.На обкладинці: Бюст імператора Траяна © Мюнхенська гліптотека
27047
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Марк Ульпій Траян народився в колонії Італіка (поблизу сучасної Севільї) в родині римських переселенців. Його батько, кар'єрний військовий, почавши зі звичайного легіонера, дослужився до посад прокуратора Бетіки і Сирії, брав участь в Юдейській війні під командуванням майбутнього імператора Веспасіана, був проконсулом в провінції Азія і за правління імператора Нерона став сенатором.

Службу 21-літній Траян розпочав у 74 році, під командуванням свого батька був у Сирії, пізніше служив у Німеччині і Тарраконській Іспанії. У січні 89 року як легат VII легіону Траян брав участь у придушенні повстання намісника провінції Верхня Германія Луція Сатурніна і, хоча прибув на берег Рейну занадто пізно, щоб якось вплинути на хід подій, він уник терору параноїдально підозрілого імператора Доміціана і в 91 році став консулом, а пізніше — прокуратором Нижньої Мезії. Після вбивства Доміціана в 96 році до влади в Римі прийшов імператор Нерва, який призначив Траяна прокуратором Верхньої Германії.

Попри успіхи проведених ним податкових і фінансових реформ, поблажливість до колишніх прихильників проклятого сенатом Доміціана і відсутність підтримки серед військових, привели до визрівання змови проти літнього Нерви і появиви політичних фракцій, які прагнули привести до влади свого ставленика. Після заколоту преторіанців у 97 році Нерва прийняв рішення власноруч призначити спадкоємця, в якості якого вибрав 44-річного Траяна, популярного не лише у середовищі рядових військових, але й серед великої кількості намісників ключових римських провінцій, у підпорядкуванні яких була більша частина армії.

Марк Ульпій Траян — перший з римських імператорів, який народився за межами Італії

25 жовтня 97 року Нерва провів офіційну процедуру усиновлення Траяна під іменем Нерва Цезар, після чого той отримав консулат на наступний рік, повноваження народного трибуна, проконсульську владу над усією Римською Германією, ставши фактичним співправителем імперії.

Помер Нерва 25 січня 98 року, через кілька тижнів після перенесеного інсульту, і 28 січня рішенням сенату був обожнений, а Траян вступив у права 13-го римського імператора. Звістку про смерть свого попередника він отримав майже через місяць, перебуваючи в Колонії Агріппіни (нині — Кьольн), але продовжив займатись зміцненням кордонів вздовж Рейну і Дунаю і лише у вересні наступного року тріумфально прибув до Риму.

Після перемоги над Дакією імперія отримала настільки велику кількість срібла і золота, що у 106 році були відмінені усі податки, а кожен платник податку отримав разву виплату, що удвічі перевищувала річну платню легіонера

Майже 20-річне правління Траяна відзначилось масштабними завоюваннями — були підкорені Дакія, Набатейське царство, Велика Вірменія та Месопотамія, завдяки чому Римська імперія досягла своїх максимальних розмірів, і до його почесного титулу «Германський», додались «Дакійський» та «Парфянський».

Траян також виявився і успішним урядовцем, котрому вдалось продовжити реформи свого попередника, направлені на підтримку громадського благополуччя, і на кошти від переможних походів розгорнути масштабні будівництва, які кардинально змінили інфраструктуру Римської імперії. Завдяки своїм успіхам Траян увійшов до числа т. зв. «п'яти хороших імператорів», за часів правління яких Римська імперія досягла свого найвищого розквіту.

Друк 2
Ганна Дзекан спеціально для © «Цей день в історії», 24 грудня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 28 січня

Помер Карл Великий

814
#ЦейДень

Все про 28 січня

Події, факти, персоналії

Бал охоплених полум'ям

1393

Смерть Генріха VIII Тюдора

1547

Відкриття Антарктиди

1820

Синьо-жовтий стяг — державний прапор України

1992