Арешт
Клауса Барб'є
Друга Світова війнаВолодимир Лук'янюк
19 січня 1983 року в Болівії заарештовано Клауса Барб'є, керівника німецького гестапо у Ліоні (Франція) часів Другої Світової війни, звинувачуваного у злочинах проти людства та смерті тисяч французьких євреїв і заочно тричі засудженого до смертної кари.На обкладинці: Клаус Барб'є, 1987 рік
15430
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

З травня 1940 по березень 1942 року 27-річний унтерштурмфюрер СС Клаус Барб'є (або Барбі) очолив управління СС по депортації євреїв Амстердаму та Гааги. У листопаді 1942 року він був переведений на південь Франції, де очолював гестапо міста Ліон і наступні два роки займався переслідуванням членів французького руху опору, депортацією до таборів смерті єврейських дітей-сиріт, масовою стратою цивільних осіб.

Відзначаючись надзвичайною жорстокістю, Барб'є особисто допитував і знищував заарештованих, катував підозрюваних в тому числі і дітей, за що отримав прізвисько «Ліонський м'ясник». Серед застосовуваних ним тортур було використання електричного струму, підвішування за ноги, биття до втрати свідомості, ґвалтування.
Клаус Барб'є, близько 1942 року
Клаус Барб'є, близько 1942 року

В листопаді 1944 Барб'є був підвищений до гауптштурмфюрера та переведений до Дортмунда, де тривалий час переховувався і був заарештуваний. За скоєні злочини в 1947 році у Франції Барб'є був заочно засуджений до смертної кари, цього ж року був завербуваний американською контррозвідкою і в 1949 році разом з дружиною і дітьми перебрався до Болівії, де під іменем Клаус Альтманн тривалий час співпрацював з розвідками місцевих військових режимів Болівії та Перу. У 1952 році Барб'є був удруге заочно засуджений до смертної кари за злочини проти членів Руху опору, а через два роки — втретє за масові вбивства в містечку Сен-Жені-Лавале і розстріли в тюрьмі Монлюк.

За деякими даними в 1967 році Альтманн-Барб'є допоміг ЦРУ США організувати упіймання і розстріл аргентинського революціонера Че Гевари, який на той час вів партизанську війну в Болівії. Як стало відомо пізніше, Барб'є почувався настільки вільно, що кілька разів відвідував Францію, включаючи Париж.

Барб'є був виявлений лише на початку 1980-х розшукувачами нацистських злочинців Сержем Кларсфельдом і Бітті Кунцель, засновниками «Асоціації синів і дочок депортированих євреїв Франції», але тільки після приходу до влади в Болівії поміркованого ліберального режиму, Барб'є був 19 січня 1983 року заарештований та згодом виданий Франції в обмін на військову та гуманітарну допомогу. В травні 1987 року він постав перед судом за звинуваченнями в 177-х злочинах проти людяності і був засуджений присяжними до довічного ув'язнення за 41 злочин на підставі показів 730 свідків.

Помер 78-річний Клаус Барб'є 25 вереся 1991 року від лейкемії і раку хребта, перебуваючи у тюрмі міста Ліон. Його тіло було кремоване, а прак таємно розвіяний.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 1
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 18 липня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 19 січня

Феодосій Флавій — імператор Сходу

379
#ЦейДень

Все про 19 січня

Події, факти, персоналії

Перша жінка — прем'єр-міністр Індії

1966

Завершення російсько-української «газової війни»

2009

Революція Гідності

2014