В 1996 році Джиммі Вейлз, Тім Шелл і Майкл Девіс заснували пошуковий портал Bomis.com, основним спрямуванням якого була інформація для чоловічої аудиторії, зокрема спортивні заходи, автомобілі, еротичні та порнографічні фото. 9 березня 2000 року за ініціативою виконавчого директора порталу Джиммі Вейлза була започаткована робота над новим його розділом — онлайн-енциклопедією «Nupedia», для керівництва якою був запрошений 32-річний доктор філософії Ларрі Сенгер.
Згідно з концепцією, статті до «Nupedia» писались і рецензувались фахівцями у відповідних галузях знань і проходили складну кількарівневу систему підготовки до публікації. Через те що автори і рецензенти працювали над статтями до енциклопедії на безоплатній основі, вона дуже повільно наповнювалась контентом, що підштовхнуло Вейлза і Сенгера запустити допоміжний проект, матеріали до якого міг писати будь-хто, а кращі з них ставали б основою для подальшого доопрацювання спеціалістами. З цією метою Сенгер запропонував використовувати веб-інструмент «Вікі», що дозволяв редагувати базу даних через звичайний браузер, і придумав назву допоміжного проекту — «Вікіпедія».
«Вікіпедія» була запущена онлайн 15 січня 2001 року і зразу показала неочікуваний результат — за півроку в неї було додано 8 тисяч статей, а вже до кінця 2001 року вона містила 20 тисяч статей 18-а мовами, в той час як у «Nupedia» було лише 25 завершених власних статей.
Проте фінансового успіху компанії це не принесло — основним джерелом заробітку мала бути банерна реклама, розміщена на сторінках енциклопедії. То ж на початку 2002 року компанія Bomis зіткнулась з фінасовими труднощами, вдвоє скоротила штат працівників і врешті-решт прийняла рішення відмовитись від підтримки проекту.
1 березня 2002 року відмовився працювати над обома енциклопедіями і Ларрі Сенгер, який на той момент був єдиним їх редактором і якому з початку року запропонували виконувати цю роботу безоплатно. За його відсутності «Nupedia» припинила своє існування, а її матеріали — 25 завершених статей і 74 статті в стадії підготовки — перейшли у «Вікіпедію», яку компанія Bomis технічно підтримувала до кінця 2002 року.
У червні 2003 року Джиммі Вейлз заснував некомерційну організацію «Фонд Вікімедіа», за рахунок добровільних пожертв до якого організував підтримку проекту «Вікіпедія». Bomis передала до фонду всі технічні засоби, на яких працювала енциклопедія, і авторські права на все, що було з нею пов'язане, включно з її доменним ім'ям.
9 вересня 2007 року, коли англійська частина «Вікіпедії» пройшла позначку у 2 мільйони статей, вона стала найбільшою енциклопедією за всю історію людства, перевершивши китайську енциклопедію, створену в 1408 році за наказом імператора Юнле.
Перша стаття українською у «Вікіпедії» була створена 30 січня 2004 року і на січень 2016 року вона є однією із понад 612 тисяч статей україномовного розділу «Вікіпедії», в якій на той час загалом налічувалось більше 37 мільйонів статей 291 мовою.
Станом на 15 січня 2020 року у «Вікіпедії» 979 063 статті українською.
ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Коментарі
Дивіться також
• Всесвітня павутина Тіма Бернерса-Лі, 1991
• Реєстрація домену google.com, 1997
• Соціальна мережа Facebook, 2004